Kişisel verilerin Türk ceza kanunu bağlamında korunması
Protection of personal data in the context of Turkish criminal
  1. Tez No: 875660
  2. Yazar: UĞUR VURAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Kişisel veri, belirli veya belirlenebilir bir insana ait olan her türlü bilgi olarak tanımlanmaktadır. Doktrinde bilgilerin geleceğini belirleme hakkı olarak da nitelendirilen kişisel verilerin korunması hakkı ise bu bilgilerin korunması ile üzerlerindeki denetimin sağlanması imkânını veren bir temel insan hakkıdır. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 8.maddesi, T.C. Anayasa'sının 20/3.maddesi ile son olarak 6698 sayılı Kanun'da kendine yer bulan kişisel verilerin korunması hakkı, diğer temel hak ve hürriyetlerle de doğrudan ilişkilidir. Kişisel verilerin korunması hakkına karşı işlenen suçlar, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 135-140.maddeleri arasında yer almaktadır. Kanun'da kişisel verilerin kaydedilmesi, verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme ve verileri yok etme suçlarını tanımlanmıştır. Söz konusu suçlarda hürriyeti bağlayıcı hapis cezası yaptırımı öngörülmüş olup, soruşturulması ve kovuşturulması ise şikâyete tabi kılınmamıştır. Bu çalışmanın ilk bölümünde kişisel verilerin korunması hakkına dair genel bilgilere ve hakkın önemine değinildikten sonra kişisel verilerin işlenme şartları incelenmiştir. Hak ihlaline sebebiyet veren uygulamalar eleştirilerek çözüm önerilerinde bulunulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise kişisel veriler ile ilgili Türk Ceza Kanunu kapsamındaki cezai normlar incelenmiştir. Suç oluşturan eylemler, yüksek yargı kararları ile birlikte değerlendirilerek ceza hukuku açısından tespit edilen sorunlara değinilmiş ve söz konusu sorunlara dair görüşlerimiz bildirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Personal data is defined as any information belonging to a specific or identifiable person. The right to protection of personal data, which is also described as the right to determine the future of information in the doctrine, is a fundamental human right that allows the protection of this information and the control over it. Article 8 of the European Convention on Human Rights, T.C. The right to protection of personal data, which is included in Article 20/3 of the Constitution and finally in Law No. 6698, is directly related to other fundamental rights and freedoms. Crimes against the right to protection of personal data are included in articles 135-140 of the Turkish Penal Code No. 5237. The law defines the crimes of recording personal data, illegally providing or obtaining data, and destroying data. The crimes in question are subject to imprisonment and their investigation and prosecution are not subject to complaint. In the first part of this study, general information about the right to protection of personal data and the importance of the right were mentioned, and then the processing conditions of personal data were examined. Practices that cause rights violations have been criticized and solutions have been suggested. In the second part, the norms within the scope of the Turkish Penal Code in crimes committed against personal data are examined. Criminal acts were evaluated together with the decisions of the higher courts, the problems identified in terms of criminal law were mentioned and our opinions on these problems were expressed.