Türk Eximbank kısa vadeli ihracat kredi sigortası sözleşmesi
Turk Eximbank short term export credit insurance contract
- Tez No: 644695
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA YETİŞ ŞAMLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 411
Özet
Çalışmamızın ilk bölümüne ihracat, ihracatçı ve ihracat kredi sigortası kavramları ele alınarak başlanmıştır. İhracat kredi sigortasının, konusu, yararları, ortaya çıkışı izah edilmiş, ihracat kredi sigortası sözleşmesinin, hukuki niteliği, özellikleri, sigorta sözleşmeleri içerisindeki yeri, kurulması, sona ermesi, tarafları ve ilgilileri açıklanmıştır. İhracat kredi sigortasının politik risk sigortasının bir alt türü olduğu dikkate alınarak, politik risk sigortasında, sigorta ettiren kavramına ve ilgililere de bu bölümde değinilmiştir. İkinci bölümde yabancı hukuk ve Türk hukuku açısından büyük risk kavramı ile ihracat kredi sigortasında sigortalanan menfaat, ticari ve politik riskler incelenmiş; ihracat kredi sigortası sözleşmesinde yer alan ticari ve politik riskler Kredi Sigortası Genel Şartları ve diğer yasal düzenlemeler ile mukayese edilmiştir. Gerek ihracat kredi sigortası sözleşmesinde, gerekse yasal düzenlemelerde yer alan politik riskler ve bu risklerin gerçekleşme şekilleri politik risk sigortasına kıyasen farklılık gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra politik risklere yönelik yaşanan uyuşmazlıklarda verilen kararlar politik risk sigortası sözleşmeleri ve uygulaması açısından yön gösterici olmaktadır. Türkiye İhracat Kredi Bankası (Türk Eximbank) da bu çalışmanın kaleme alındığı tarihte politik risk sigortası hazırlıklarına başlamıştır. Anılan sebeplerle politik risklere politik risk sigortası sözleşmesi bakımından ayrı bir başlık açılmış, her bir risk, Türk hukuku, doktrindeki görüşler, emsal yabancı davalar ve sigorta sözleşmeleri ışığında tartışılmıştır. Son olarak ihracat kredi sigortası teminatı dışında kalan hallere değinilmiştir. Üçüncü bölümde sigortacının ve sigorta ettirenin sigorta sözleşmesinden kaynaklanan yükümlülükleri ve görevleri başta Türk Ticaret Kanunu olmak üzere Alman Sigorta Sözleşmesi Kanunu, Avrupa Sigorta Sözleşmesi Hukuku İlkeleri ve Kredi Sigortası Genel Şartları mukayese edilerek incelenmiş ve uygulamada ortaya çıkan sorunlar, mahkemelerin yaklaşımları da gözetilerek ele alınmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise ihracat kredi sigortası sözleşmesinde yer alan sona erme nedenleri, sözleşmeye uygulanacak hukuk, tarafların yargı yeri seçimi ile halefiyet izah edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The first chapter of the dissertation begins with an explanation of export, exporter and export credit insurance. Together with the substance, benefits and history of export credit insurance were put forward along with a detailed discussion of the legal characteristics of export credit insurance contract, peculiarity thereof, its classification among other insurance contracts, establishment, termination, parties and interested third parties therein. Since export credit insurance encompasses political risk insurance, this chapter also touches third parties and the notion of policyholder in political risk insurance. The second chapter contains a comparative analysis of the jumbo/big risk concept between foreign legislations and Turkish law, and also discusses insured benefit in export credit insurance as well as the scope of commercial and political risks. Such risks as stated in export credit insurance contracts are compared to Credit Insurance General Terms and Conditions and other relevant legal regulations. Political risks as they are featured in export credit insurance contracts or relevant legal regulations and the forms in which such risks to materialize may vary from the ways in which they are stated in political risk insurance. In addition, decisions concerning disputes involving political risks play a steering role in contract language and determining future practices. At the time of the completion of this dissertation, Export Credit Bank of Turkey (Türk Eximbank) launched preparations for its own political risk insurance. For the above mentioned reasons, political risks are added as a section to the political risk insurance contracts. Each individual risk is assessed in conjunction with the Turkish law, doctrinarian opinions, international precedent cases and insurance contracts. Lastly, conditions excluded in export credit insurance warranty coverage are listed. In the third chapter, the obligations and undertakings of insurer and poliyholder are discussed in a comparative fashion with respect to the Turkish Commercial Code, the German Insurance Contracts Act, the Principles of European Insurance Contracts Law and Credit Insurance General Terms and Conditions. Disputes arising in practice and courts' approaches are also observed. In the fourth and last chapter, grounds to terminate the export credit insurance contract, parties' choice of law and jurisdiction and statutory ceding are put forward.