İhracatın finansmanında Türk Eximbank
Türk Eximbank in export financing
  1. Tez No: 99803
  2. Yazar: MÜNEVVER KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR AKMUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Türk Eximbank'm 1987 yılında kurulması ile birlikte, ihracatı artırmak amacıyla 1980'lerin başından itibaren uygulamaya konulan değişik teşvik araçları, yerini çeşitli ihracat kredi, sigorta ve garanti programlarına bırakmıştır. Bu uygulama, Türkiye'nin 1985 yılında imzaladığı“DTÖ Sübvansiyonlar Kodu”na uymasına da imkan tanımıştır. Türkiye'de ihracatın kurumsallaşmış tek asli teşvik unsuru olan Türk Eximbank, ihracatçıları, ihracata yönelik üretim yapan imalatçıları ve yurt dışında faaliyet gösteren girişimcileri kısa, orta ve uzun vadeli nakdi ve gayrinakdi kredi, ihracat kredi sigortası ve garanti programları ile desteklemektedir. Türkiye'deki ekonomik durum nedeniyle Türk Eximbank kurulduğu tarihten itibaren kısa vadeli ihracat kredisi üzerinde yoğunlaşmıştır. Avrupa Birliği ile 1996 yılı başında Gümrük Birliği Anlaşması imzalanmasının ardından, Türkiye'nin ilgili alanlardaki mevzuatını Avrupa Birliği mevzuatı ile uyumlaştırması gerekmiştir. Resmi destekli ihracat kredisi de bu kapsama girmektedir. Bu çerçevede, Türk Eximbank ilgili programlarını Avrupa Birliği normlarına göre yeniden düzenlenmiştir. 1995-1999 dönemim kapsayan bir ihracat modeli en küçük kareler yöntemiyle tahmin edilmiş ve kısa vadeli ihracat kredileri ile ihracat arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With the establishment of Turk Eximbank in 1987, various credit, guarantee and insurance programs replaced the export incentives that had been used since the early 1980's to stimulate export growth in Turkey. This change enabled Turkey to comply with the WTO Subsidy Code which it signed in 1985. As Turkey's sole official export credit agency, Turk Eximbank has been mandated to support foreign trade and Turkish contractors/investors operating overseas through various credit, guarantee and insurance programs. To date, given the economic conditions prevailing in Turkey, Turk Eximbank has inevitably concentrated on short- term trade financing. After the establishment of the Customs Union between Turkey and the European Union at the beginning of 1996, Turkey made necessary arrangements to harmonise its legislation with that of the European Union in related fields, including officially supported export credits. In parallel to this, Turk Eximbank harmonised its programs which are subject to this legislation, have harmonised. Least Squares estimations an export equation, carried out with a Turkish data set that covers the period from 1995 to 1999, shows no significant relation between Turk Eximbank Credits and Turkey 's exports.