The Notion of collective security and the changing nature of the United Nations peace keeping operations
Kollektif güvenlik kavramı ve Birleşmiş Milletler barışı koruma operasyonlarının değişen niteliği
  1. Tez No: 64471
  2. Yazar: UĞUR GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL KİRİŞÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Kollektif Güvenlik Kavramı ve Birleşmiş Milletler Barışı Koruma Operasyonlarının Değişen Niteliği Bu çalışmanın amacı, kollektif güvenliğin uygulanamamasından doğan Birleşmiş Milletler barışı koruma operasyonlarının değişen niteliğini gözler önüne sermektir. BM kollektif güvenliğe en iyi ikinci alternatif olarak barışı korumayı geliştirdi. Bu Tez, barışı korumanın tanımı ve niteliğini açıkladıktan sonra barışı korumanın Soğuk Savaş dönemindeki gelişimi üzerinde durmaktadır. Bu tez Soğuk Savaş'ın sona ermesinin etkisinin analizini yaparak barışı koruma operasyonlarının artışını ve niteliğindeki değişimi göstermeyi amaçlıyor. Soğuk Savaş'ın bitimi barışı koruma operasyonlarının niteliğinde değişimlere yol açtı. Yeni çatışmalar devletler arasından ziyade devletlerin kendi içlerinde vuku bulduğundan dolayı, bu operasyonların ortak özelliği iç çatışmalarda kullanılmaları olmuştur. Soğuk Savaş sonrası dönemde artan sayıdaki iç çatışmalarla daha etkin bir biçimde ilgilenebilmek için barışı korumanın niteliği barışı uygulamaya doğru yöneldi. Tezin son kısmında, barışı koruma ile barışı VIuygulama arasındaki farkın açıklanması ve barışı uygulamanın analizi yapılmaktadır. Bu tez barışı uygulamanın son seçenek olması ve barışı uygulama operasyonlarına girişilmeden önce yeterli siyasi irade ve maddi kaynakların elde mevcut olması ve sadece NATO gibi askeri bir örgüt tarafından uygulanması gerektiği sonucuna varmaktadır. Barışı koruma yeni bir yaklaşıma gereksinim arzeder ve bu yeni yaklaşım etraflıca düşünme, detaylı planlama ve değerlendirmeye değer. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Notion of Collective Security and the Changing Nature of the United Natîons Peace Keeping Operations by Uğur Güngör The purpose of this study is to highlight the changing nature of the UN peace keeping operations evolving out of the failure of collective security. The UN has developed peace keeping as a second best alternative to collective security. After explaining the definition and the nature of peace keeping, the thesis concentrates on the evolution of peace keeping during the Cold War era. With the analysis of the impact of the end of the Cold War, this thesis aims to demonstrate the expansion and the change in the nature of peace keeping operations. The end of the Cold War led changes in the nature of peace keeping operations. A common feature of these operations has been their involvement with internal conflicts since often new conflicts take place within states rather than between them. in order to deal more effectively with the increasing number of these internal conflicts in the Post-Cold War era, the nature of peace keeping has moved toward peace enforcement. in the final part of the thesis, an attempt is made to explain the differences between peace keeping and peace enforcement and to analyze peace enforcement. ivThis thesis arrives at the conclusion that peace enforcement should only be the last option and before undertaking peace enforcement operations there must be sufficient political will and financial resources and then only to be enforced by a military organization such as NATO. Peace keeping needs a new approach which is worthy of further consideration, planning and evaluation.