Jinekolojik kanser cerrahisi sonrası alt ekstremite lenfödeminde yaşam kalitesi ve fiziksel aktivite düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi ve jinekolojik kanser lenfödem anketi'nin Türkçe versiyonunun güvenirlik ve geçerliğinin araştırılması
An investigation of the relationship between quality of life and physical activity level in individuals with lymphedema after gynecological cancer surgery and investigation of the Turkish reliability and validity of gynecological cancer lymphedema questionnaire
  1. Tez No: 644707
  2. Yazar: HANİFE ABAKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN AKBAYRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışmanın amacı; jinekolojik kanser cerrahi sonrası lenfödem gelişen bireylerde yaşam kalitesi ile fiziksel aktivite düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi ve jinekolojik kanser lenfödem anketinin Türkçe versiyonunun güvenirliğini ve geçerliliğini yapmaktır. Araştırmanın örneklemini, Kayseri Özel Dünyam Hastanesi Fizik Tedavi Ünitesi'ne başvuran, jinekolojik cerrahi sonrası hekim tarafından değerlendirilip gönderilen lenfödemi olmayan ve lenfosintigrafi ile lenfödem teşhisi konulan okuma yazma bilen bireyler oluşturacaktır. Lenfödemi olmayan ama jinekolojik kanser cerrahi hikayesi olan gerekli sayıda olgu ise power analiz sonrası çalışmaya dahil edilecektir. Olguların demografik bilgileri kaydedilecektir. Jinekolojik Kanser Lenfödem Anketinin(JKLA)'nin Türkçe'ye uyarlaması yapılacaktır. Geçerlilik analizinde kriter geçerliği bilateral alt ekstremite çevre ölçümü ve deri kalınlığına bakılarak belirlenecektir. Jinekolojik kanserli bireylerin fiziksel aktivite düzeylerini değerlendirmede UFAA (Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi), yaşam kalitesini değerlendirmede Lenfödem Fonksiyonellik ,Yetersizlik ve Sağlık Sorgulaması(LYMP-ICF-LL) kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose of the study; The aim of this study was to investigate the relationship between quality of life and physical activity in individuals with lymphedema after gynecologic cancer surgery and to validate and reliabilite the Turkish version of the gynecological cancer lymphedema questionnaire. The sample of the study will be composed of individuals who applied to the Physical Therapy Unit of Kayseri Özel Dünyam Hospital and who have been diagnosed with lymphedema and diagnosed with lymphedema by lymphocytigraphy after gynecological surgery. Necessary cases with no history of lymphedema but a history of gynecologic cancer surgery will be included in the study after power analysis. The demographic information of the cases will be recorded. Turkish Gynecological Cancer Lymphedema Questionnaire (JKLA) will be adapted to Turkish. In validity analysis, the criterion validity will be determined by looking at the bilateral lower extremity circumference measurement and skin thickness. UFAA (International Physical Activity Questionnaire) will be used to evaluate the physical activity level of individuals with gynecological cancer, and Lymphoedema Functionality, Inadequacy and Health Questioning (LYMP-ICF-LL) will be used to evaluate the quality of life.