Melatoninin metabolik sendrom modeli oluşturulmuş sıçanlarda kardiyak iyon kanalları üzerine etkileri
Effects of melatonin on cardiac ion channels in rats with metabolic syndrome
- Tez No: 644706
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ARZU VARDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde prevelansı giderek artmakta olan metabolik sendrom ciddi bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Çalışmamızda melatoninin metabolik sendrom kan parametreleri ile kardiyak aksiyon potansiyeli oluşumu faz 3 evresinde etkin K+ iyon kanallarının ekspresyon seviyeleri ve EKG'de QT intervali üzerine etkilerini belirlemeyi hedefledik. Çalışmamızda Sprague-Dawley ırkı erişkin 32 adet sıçan kullandık. Sıçanlar her grupta 8 adet sıçan olacak şekilde 4 farklı gruba ayrıldı. Deney grupları kontrol, kontrol+melatonin, metabolik sendrom ve metabolik sendrom+melatonin şeklinde dizayn edildi. Metabolik sendrom oluşturulması hedeflenen sıçanların içme sularına günlük 200 g/lt dozunda taze olarak hazırlanan fruktoz eklendi. Çalışmanın son iki haftasında belirlenen gruplara 20 mg/kg/gün dozunda günlük taze hazırlanan melatonin oral gavaj yoluyla verildi. Çalışmanın ilk günü, 6. haftası ve 8. haftası olmak üzere üç farklı zamanda sıçanlardan kan basıncı ölçümü ve EKG kayıtları alındı. Çalışmanın 8. haftasının sonunda tüm sıçanlardan kan ve sol ventrikül doku eldesi yapıldı.
Özet (Çeviri)
The metabolic syndrome prevalence is increasing and has become a serious public health problem. In our study, we aimed to determine the effects of melatonin on blood parameters in metabolic syndrome and expression levels of K+ ion channels, which have an essential role in the phase 3 of cardiac action potential formation, and the QT interval in ECG. We used 32 adult Sprague-Dawley rats in our study. The rats were divided into 4 distinct groups as 8 rats in each group. The experimental groups were designed as control, control + melatonin, metabolic syndrome and metabolic syndrome + melatonin. Freshly prepared fructose at a daily dose of 200 g/lt was added to the drinking water of rats whose metabolic syndrome was targeted. In the last two weeks of the study, freshly prepared melatonin at a dose of 20 mg/kg/day was administered via oral gavage. Blood pressure measurements and ECG recordings were taken from rats at three different times: the first day, 6th week and 8th week of the study. At the end of the 8th week of the study, blood and left ventricular tissue were harvested from all rats.