The evaluation of knowledge and consumption status on probiotic nutritions of individuals practicing sports
Spor yapan bireylerin, probiyotik besinler hakkinda bilgi ve tüketim durumlarinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 644729
  2. Yazar: SERİM TUNA KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma Şubat 2019 - Nisan 2019 tarihleri arasında Tekirdağ ilindeki 2 özel spor merkezine giden 18-55 yaş aralığında ki 104 kişinin, probiyotik besinler hakkındaki bilgi düzeyleri ve tüketim durumlarını saptamak amacı ile planlanıp yürütülmüştür. Çalışmaya katılmada gönüllülük esas alınmıştır. Araştırma verileri, araştırıcı tarafından daha önce yapılmış araştırmalardan ve konu ile ilgili literatür incelemesinden elde edilen bilgiler doğrultusunda ana çerçevesi belirlenen anket formu yardımıyla elde edilmiştir (EK-1). Anket formunun ilk kısmında katılımcılara ait genel bilgiler ve demografik durum sorgulanmıştır. Anketin ikinci kısmında probiyotik besin kavramının bilinilirliği, tüketim durumu ve nedenleri, tüketim sıklığı ve miktarı, probiyotik besin tüketimini etkileyen faktörlerin neler olduğu, katılımcıların hangi hastalıklarına fayda sağladığına dair bilgiler edinilmiştir. Anketin son bölümünde ise katılımcıların probiyotik besinlerle ilgili öngörülerine yönelik ifadelerin yer aldığı tablo değerlendirilmiştir. Katılımcıların %82.4'ü probiyotik terimini bildiğini ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was planned and conducted in order to determine the knowledge levels and consumption status of 104 people between the ages of 18-55 who went to 2 private sports centers in Tekirdağ between February 2019 and April 2019. Volunteering was taken as basis in participating in the study. The research data were obtained with the help of a survey form whose main frame was determined in line with the information obtained from the previous researches and the literature review related to the subject (APPENDIX-1). In the first part of the questionnaire, general information and demographic status of the participants were questioned. In the second part of the questionnaire, information about the awareness of the concept of probiotic food, consumption status and causes, frequency and amount of consumption, what are the factors affecting probiotic food consumption, and which diseases contributed to the participants were obtained. In the last part of the questionnaire, the table containing the statements about the participants' predictions about probiotic foods was evaluated. 82.4% of the participants stated that they know the term probiotic.