Tip 2 diyabet tanısı almış yetişkin bireylerin fonksiyonel besinlere yönelik bilgi düzeyleri, yaklaşımları, tutumları ve tüketim durumlarının değerlendirilmesi
An evaluation of the knowledge levels, approaches, attitudes and consumption status of functional foods among adults diagnosed with type 2 diabetes
  1. Tez No: 952103
  2. Yazar: EVRA NUR AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, tip 2 diyabet tanısı almış bireylerin fonksiyonel besinlere yönelik bilgi düzeylerini, bu besinlere karşı tutum ve yaklaşımlarını, tüketim durumlarını ve bunlarla ilişkili değişkenleri değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Ayrıca bireylerin fonksiyonel besinlere yönelik tutumlarının ve tüketim sıklıklarının, diyabet öz-etkililik düzeyleriyle olan ilişkileri de araştırılmıştır. Araştırma, tanımlayıcı ve analitik bir kesitsel çalışma olup, 2024-2025 yılları arasında özel bir hastanenin endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları polikliniğine başvuran, tip 2 diyabet tanısı almış 110 yetişkin birey (53 kadın, 57 erkek) ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, sosyodemografik bilgi formu, Fonksiyonel Besin Tutum Ölçeği (FBTÖ), Diyabet Öz-Etkililik Ölçeği (DÖEÖ), besin ve fonksiyonel besin tüketim sıklığı anketi aracılığıyla yüz yüze görüşmelerle toplanmıştır. Ayrıca bireylerin günlük enerji, makro ve mikro besin ögesi alımları ile fonksiyonel bileşen tüketimleri değerlendirilmiş; antropometrik ölçümleri (vücut ağırlığı, bel çevresi, boyun çevresi vb.) ve biyokimyasal (HbA1c, açlık ve tokluk kan glukozu) parametreleri de analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, bireylerin yaş ortalaması 62.66±12.26 yıl; beden kütle indeksi kadınlarda 31.06±5.70 kg/m², erkeklerde 30.80±4.50 kg/m² olarak hesaplanmıştır. Katılımcıların DÖEÖ toplam puan ortalaması 52.82±10.47'dir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the knowledge levels, attitudes, and approaches of individuals diagnosed with type 2 diabetes toward functional foods, their consumption status, and related variables. In addition, the relationship between individuals' attitudes and consumption frequency regarding functional foods and their diabetes self-efficacy levels was also investigated. The research was designed as a descriptive and analytical cross-sectional study, and was carried out between 2024 and 2025 with 110 adult individuals (53 women, 57 men) diagnosed with type 2 diabetes who applied to the endocrinology and metabolism diseases outpatient clinic of a private hospital. Data were collected through face-to-face interviews using a sociodemographic information form, the Functional Food Attitude Scale (FFAS), the Diabetes Self-Efficacy Scale (DSES), and food and functional food frequency questionnaires. Additionally, participants' daily intake of energy, macro- and micronutrients, and functional components were evaluated. Anthropometric (body weight, waist circumference, neck circumference etc.) and biochemical (HbA1c, fasting and postprandial blood glucose) data were also analyzed. According to the research findings, the mean age of the participants was 62.66±12.26 years; the BMI was calculated as 31.06±5.70 kg/m² in women and 30.80±4.50 kg/m² in men. The participants' mean total DSES score was 52.82±10.47.