Determining the influence of using social media on eating attitudes among university students
Üniversite öğrencilerinde sosyal medya kullanımının yeme tutumu üzerindeki etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 644754
  2. Yazar: MELİS KEKÜLLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM KAYA CEBİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma ile günlük yaşantımızda sıkça kullandığımız ve vazgeçilmez haline gelen sosyal medya uygulamalarının üniversite öğrencilerinin yeme davranışları üzerindeki etkisini incelemek amaçlanmıştır. Gençlerin hayatlarının bu kritik döneminde sosyal medya uygulamalarını fazla kullanmaları, obezite gibi sağlık sorunlarına yol açabilir, beden algısını da olumsuz yönde etkileyebilir ve hatta gelecekte ki sağlık durumlarının değişmesine neden olabilir. Bu tez çalışması kesitsel tanımlayıcı çalışma olarak tasarlanmış olup, Yeditepe Üniversitesi Kayışdağı 26 Ağustos Kampüsünde lisans eğitimi alan, sosyal medya kullanan 509 (346 kadın, 163 erkek) ve yaş ortalaması (21,5±2,32) olan öğrenciler ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada internet bağımlılığını ölçmek için Young İnternet Bağımlılığı Kısa Formu, sosyal medya bağımlılığını ölçmek için Bergen Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeği, düzensiz yeme tutum davranışları ölçmek için Yeme Tutum Testi uygulanmış ve obezite durumunu saptamak için Beden Kütle İndeksi (BKİ )(kg/m2) bakılarak gerçekleştirilmiştir. Veriler online ortamda ve yüz yüze görüşmeler ile anket formu kullanılarak toplanmıştır. Çalışma sonucunda sosyal medya bağımlılığının yaşa, cinsiyete, kişinin yaşadığı yere, sıklığına göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Yeme Tutum Testi'nin alt boyutlarında sinsiyete, BKİ, sosyal medyanın yeme tutumu üzerinde ki etkisine, sosyal medyada karşılaşılan görsellere vesosyal medyada görülen tariflerin uygulanması durumlarına göre farklılıklar gösterdiği bulunmuştur. BKİ ise cinsiyete, YTT alt faktörlerine göre farklılık göstermiştir. Sonuç olarak, sosyal medya bağımlılığı obezite ve ona bağlı risk faktörlerinin gelişmesine hatta kişinin sağlıksız beslenme tutumları sergilemesine neden olabilir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to investigate the effects of social media applications, which we frequently use in our daily lives and become indispensable on the eating attitude of university students. The fact that young people use social media applications excessively in this critical period of their lives may cause health problems such as obesity, as well as negatively affect body perception and even affect their future health status. The thesis was planned as a cross-sectional descriptive study and conducted with 509 (346 women, 163 men) and mean age (21.5 ± 2.32) students who received undergraduate education at Yeditepe University Kayışdağı 26 August Campus and using social media. Young Internet Addiction Short Form was used to identify internet addiction. Bergen Social Media Addiction Scale used for identify social media addiction, Eating Attitude Test was used to determine irregular eating attitudes, and Body Mass Index (BMI) (kg / m2) was to determine obesity status. The data were collected online and in face-to-face interviews using a questionnaire. As a result of the study concluded that social media addiction differs according to age, gender, where the person lives, and frequency. It found that the sub-dimensions of Eating Attitude Test differed according to gender, BMI, the effect of social media on eating attitude, visuals encountered in social media, and application of the recipes seen in social media. BMI varied according to gender and EAT sub-factors. As a result, social media addiction can lead to the development of obesity risk factors and unhealthy nutritional attitudes.