Chemical characterization of the bee pollen samples collected from samsun and Rize (Black Sea region/Turkey) and investigation of their antimicrobial and antioxidant activities
Samsun ve Rize'den (Karadeniz Bölgesi/Türkiye) toplanan arı poleni örneklerinin kimyasal karakterizasyonu ve antimikrobiyal ve antioksidan aktivitelerinin incelenmesi
  1. Tez No: 644755
  2. Yazar: GÜNCE ALİMOĞLU ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ETİL GÜZELMERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fitoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Arı ürünleri (bal, polen, propolis vb.) tarih boyunca insan sağlığını korumak ve hastalıkları tedavi etmek amacıyla kullanılmıştır. Arı poleni apiterapide kullanılan ve bal arıları (Apis mellifera L.) tarafından üretilen değerli ürünlerden biridir. Arı poleni her ne kadar arı ürünü olarak tanımlansa da aslında çiçekli bitkilerin anterlerinden toplanan polenlerin bal arıları tarafından nektar ve kendi salgıladıkları enzim ile birbirine yapıştırılması sonucu oluşur. Bu çalışmada, Türkiye'nin Karadeniz Bölgesi'nden toplanan farklı arı poleni örneklerinin botanik kökenleri mikroskobik inceleme yöntemi ile tespit edildi. Bu incelemeye göre, örneklerden beş tanesi monofloral arı polenidir. Örneklerin fenolik profilleri yüksek performanslı ince tabaka kromatografisi kullanılarak (YPİTK) incelendi. Galangin, kafeik asit fenetil ester (CAPE), kafeik asit, krizin, kersetin, izokersitrin ve rutin incelenen örnekler içerisinde saptandı. Ek olarak Streptococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli ve Candida albicans suşları ile yapılan karşılaştırmalı antimikrobiyal aktivite ölçümü sonucunda botanik kökeni Brassicaceae (37%) ve Rosaceae (35%) olan iki polen örneğinin en yüksek minimum inhibitör konsantrasyonunun 64 μg/mL olduğu saptandı. Son olarak, total fenol içeriği, total flavonoid içeriği ve antioksidan etkiyi saptamak için DPPH testi uygulandı. Sonuç olarak, PO7 kodlu örneğin en yüksek total fenol içeriğine sahip olduğu (26.92 gallic acid eşleniği/g), PO3 kodlu örneğin en yüksek total flavonoid içeriğine sahip olduğu (11.89 quercetin eşleniği/g) ve PO2 örneğinin en yüksek antioksidan aktiviteye sahip olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
Bee products (honey, pollen, propolis etc.) have been used throughout history to protect health and treat diseases. Among them, bee pollen is one of the valuable products in Apitherapy produced by honeybees (Apis mellifera L.). Although bee pollen is considered as a bee product, it is mainly composed of pollen grains from plant anthers which honeybees enzymatically alter or stick together by using nectar. Accordingly, there are 2 types of bee pollen, i.e. monofloral (composed of pollen from one plant species) and multifloral pollen (composed of different plant species and thus shows variable properties). In this study, botanical origins of different bee pollen samples collected from Black Sea Region in Turkey were determined by microscopic examination. Accordingly, five of them were found as monofloral bee pollen. Later, phenolic profiles of these samples were evaluated by using a high-performance thin-layer chromatographic (HPTLC) method. Galangin, Caffeic acid Phenethyl Ester (CAPE), Caffeic acid, Chyrsin, Quercetin, Isoquercitrin and Rutin were commonly found in the investigated samples. Moreover, comparative antimicrobial activity against strains of Streptococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli and Candida albicans resulted that PO2 and PO9 botanically originated from Brassicaceae (37%) and Rosaceae (35%) respectively, had the highest antimicrobial activity, minimum inhibitory concentration was found as 64 μg/mL. Lastly, total phenol content (TPC), total flavonoid content (TFC) and DPPH (2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl) test to determine antioxidant activity were performed. As a consequence, sample encoded as PO7 showed the highest TPC value (26.92 GAE/g), PO3 showed the highest TFC value (11.89 QE/g) and PO2 showed the highest antioxidant activity (22.93 TEAC/g).