Fen bilgisi öğretmen adaylarının analitik kimya dersindeki matematiksel işlem hataları ve matematiği kullanmalarına yönelik öz yeterlik düzeyleri
Self-efficacy levels of preservice science teachers about mathematical processing errors and their use of mathematics in analytical chemistry
- Tez No: 644758
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL CANPOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, fen bilgisi öğretmen adaylarının analitik kimya dersindeki matematiksel işlem hataları ile kimyada matematiği kullanmalarına yönelik öz yeterlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır. Çalışmada, karma araştırma desenlerinden birleştirme (çeşitleme) deseni kullanılmıştır. Çalışma grubunu, 2018-2020 akademik yılında Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalında öğrenim gören 176 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Çalışmada, araştırmacılar tarafından geliştirilen iki farklı veri toplama aracı kullanılmıştır. Bunlardan ilki,“Analitik Kimyada Matematiğin Kullanımına Yönelik Başarı Testi (AKMKYBT)”dir. 7 açık uçlu sorudan oluşan başarı testi, araştırmaya katılan öğrencilerin analitik kimya dersindeki matematiksel işlem hatalarını belirlemek için uzman görüşleri alınarak hazırlanmıştır. Öğrencilerin sorulara vermiş oldukları cevaplardan hata puanları ve başarı puanları hesaplanmıştır. İkinci veri toplama aracı olarak da“Kimyada Matematiğin Kullanımına Yönelik Öz Yeterlik Ölçeği (KMKYÖYÖ)”kullanılmıştır. Ölçeğin geliştirilmesi aşamasında; literatür taraması, madde havuzunun oluşturulması, uzman görüşlerinin alınması, ölçeğin taslak uygulaması, ölçeğin geçerlik-güvenirlik çalışmaları yapılmıştır. Ölçeğin faktör yapısını ortaya çıkarmak için Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the relationship between pre-service science teachers' mathematical operation errors in the analytical chemistry course with their self-efficacy levels in using mathematics in chemistry. In the study, one of the mixed research designs, combining (diversification) pattern was used. The study group consists of 176 prospective teachers studying at Fırat University, Faculty of Education, Department of Science Education in the 2018-2020 academic year. In the study, two different data collection tools developed by the researchers were used. The first of these is the“Achievement Test for Using Mathematics in Analytical Chemistry”. The achievement test, consisting of 7 open-ended questions, was prepared by taking expert opinions to determine the mathematical operation errors in the analytical chemistry course of the students participating in the study. Error scores and success scores were calculated from the answers given by the students to the questions. The“Self-Efficacy Scale for the Use of Mathematics in Chemistry”was used as the second data collection tool. At the stage of developing the scale; The literature review, creating an item pool, obtaining expert opinions, draft application of the scale and validity-reliability studies of the scale were carried out. Exploratory Factor Analysis was applied to reveal the factor structure of the scale.