Assessment of the comorbidity of other diseases associated with diabetes with two different comorbidity scales
Diyabet ile birlikte bulunan diğer hastalıkların komorbiditesinin iki farklı komorbidite ölçeği ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 644759
  2. Yazar: SORAN BAHA ALDIN HASSAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜHA BERİL KADIOĞLU YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Çalışmamızda, diabetes mellitus teşhisi almış olan hastaların farklı hastalıklar ile komorbidite riski değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, bir yıl ve daha uzun süredir Tip 2 diabetes mellitus teşhisi konan hastalarda diğer komorbid hastalıkları belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya İstanbul ilinde farklı 3 ilçede yer alan hastaneler dahil edilmiştir. Araştırmaya 329 diyabet hastası katılmıştır. Araştırma veri toplama araçları arasında Charlson Comorbidity İndeks (CCİ) ve Kümülatif Hastalık Derecelendirme Ölçeği (KHDÖ) yer almaktadır. Araştırmaya katılan katılımcılardan elde edilen veriler SPSS 22 Paket programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Elde edilen bulgular değerlendirildiğinde yaş değişkeni, cinsiyet, lokasyon, baba diyabet öyküsü ve düzenli diyabet ilacı kullnımına göre diyabet bulunan hastalarda komorbidite görülmesi ile alakalı olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, comorbidity with different diseases is discussed in patients with Diabetes Mellitus. This study aims to determine the comorbidity of other diseases in patients diagnosed with Type 2 diabetes mellitus for a year or more. Materials and Method: Hospitals in 3 different districts in Istanbul were included in the research. Three hundred twenty-nine diabetes patients participated in the study. Research data collection tools include the Charlson Comorbidity Index (CCI) and the Cumulative Illness Rating Scale (CIRS). The data obtained from the participants of the research were analyzed in SPSS 22 Package program. Results: When the findings were evaluated, no significant difference was found in terms of comorbidity in patients with diabetes by age variable, gender, location, history of paternal diabetes, and regular diabetic drug usage (p> 0.05).