Effects of neurodevelopmental therapy program combined with vestibular training on balance in children with cerebral palsy
Serebral palsi'li çocuklarda vestibüler eğitim ile kombine edilmiş nörogelişimsel tedavi programının denge üzerine etkileri
  1. Tez No: 644757
  2. Yazar: EZGİ ENİŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL SUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı nörogelişimsel fizyoterapi programına ek olarak uygulanan vestibular eğitimin serebral palsili çocuklarda denge üzerine etkilerinin incelenmesidir. Çalışmaya Özel Sancaktepe Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde rehabilitasyon programına devam eden 28 çocuk dahil edilmiştir. Katılımcılar basit randomizasyon ile 2 gruba ayrılmıştır. Çalışma grubu nörogelişimsel fizyoterapi programının yanında vestibüler eğitim alırken, kontrol grubu yalnızca nörogelişimsel fizyoterapi programına katılmıştır. Her iki grup da fizyoterapi programa 6 hafta boyunca toplamda 12 seans devam etmiştir. Değerlendirmeler tedavi öncesi ve tedavi sonrası olarak yapılmıştır. Motor seviye Kaba Motor Fonksiyon Ölçütü-88 (KMFÖ-88), dinamik denge Pediyatrik Denge Ölçeği (PDÖ) ve Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT) ile değerlendirilmiştir. Vestibüler sistem ise tedavi oncesinde Postrotary Nistagmus Testi (PNT) ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate the effects of a neurodevelopmental physical therapy program combined with vestibular training on balance in children with cerebral palsy (CP). Twenty-eight children diagnosed with CP were included in the study in Private Sancaktepe Special Education and Rehabilitation Center. All participants were divided into two groups with simple randomization. While Group 1 (Study Group) was receiving the vestibular training along with the neurodevelopmental physical therapy, Group 2 (Control Group) participated only in neurodevelopmental physical therapy programs. Both groups continued physiotherapy programs throughout six weeks, a total of 12 sessions. The assessments were applied to children before and after the intervention. The level of the motor function was evaluated by Gross Motor Function Measure-88 (GMFM-88). Pediatric Balance Scale (PBS) and Timed Up and Go Test (TUG) were used to evaluate the dynamic balance. Also, vestibular system assessment was conducted with Postrotary Nystagmus Test (PNT) before the intervention.