A Research on employee motivation in private and public banking
Özel ve kamu bankacılığında çalışanların motivasyonu üzerine bir araştırma
- Tez No: 64476
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ALPAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
KISA ÖZET Özel ve Kamu Bankacılığında Çalışanların Motivasyonu Üzerine Bir Araştırma Teoman YILDIRIM Bu araştırma temel olarak, Türkiye'deki kamu ve özel banka çalışanlarının motivasyonel özelliklerinin, içerik motivasyon teorilerinden olan ve temeli Maslow (1943) tarafından ortaya konulmuş ihtiyaç hierarşisi teorisindeki kavramlardan faydalanılarak belirlenmesini amaçlamaktadır. Ampirik çalışmada kullanılan veriler İstanbul'un iki özel ve iki kamu bankasındaki çalışanlardan 120 kişilik katılımcının oluşturduğu bir örnek kütleye uygulanan anket formu aracılığıyla toplanmıştır ve SPSS programının 5.0.1 versiyonunda analiz edilmiştir. Gerek özel gerekse kamu bankalarında çalışanların büyük bir çoğunluğu Maslow'un hirarşisindeki beş ihtiyaç kategorisi ile ilişkili motivasyonel faktörlerden genellikle tatmin olmaktadır. Fakat, özel ve kamu banka çalışanları arasında, temel, güvenlik ve kendini kanıtlama ihtiyaçlarının tatmin seviyesi ile ilişkili ve özel banka çalışanlarının bu ihtiyaçların daha yüksek oranlarda tatmin seviyelerine sahip olduklarım gösteren önemli farklılıklar bulunmaktadır. Çalışanların temel ihtiyaçlarının tatmini pozisyon, eğitim seviyesi, çalışılan yıl ve gelir seviyesindeki artışlarla pozitif yönde ilişkilidir. Çalışanların ait olma ihtiyaçlarının tatmini çalışılan yıl sayısındaki artışla pozitif yönde ilişkili ve cinsiyetlerine göre farklılaşmaktadır. Saygı ihtiyaçlarının tatmini eğitim seviyesindeki artışla negatif yönde ilişkilidir. Son olarak, çalışanların kendini kanıtlama ihtiyaçlarının tatmini pozisyon, eğitim ve gelir seviyesindeki artışlarla pozitif yönde ilişkili ve cinsiyetlerine göre farklılaşmaktadır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Research on Employee Motivation in Private and Public Banking By Teoman YILDIRIM This research mainly aims at determining the motivational traits of bank employees working in a sample of private and public banks of Turkey by a comparison of their satisfaction with utilization of the concepts in one of the content theories of motivation, the need hierarchy theory, which has been conceptualized by Maslow (1943). The data used in the empirical study has been gathered by conducting a questionnaire to a sample of 120 respondents in two private and public banks in Istanbul and analyzed through the 5.0. 1 version of SPSS program. The majority of employees both in private and public banks are generally satisfied with the motivational factors related with five need categories in Maslow' s hierarchy. But, there are significant differences among private and public bank employees concerned with the satisfaction level of their basic, safety, and self-actualization needs in favor of the alternative that private bank employees have higher satisfaction levels of these needs. Basic needs satisfaction of employees is positively related with the increases in position, education level, seniority, and income level. Employees' belongingness needs satisfaction is positively related with the increase in seniority and differs with respect to their genders. Esteem needs satisfaction is negatively related with the increase in education level. Finally, employees' satisfaction of their self-actualization needs is positively related with the increases in position, education and income level and differs with respect to their genders. iii