Çağdaş İslam hukukunda fikri mülkiyet tartışmaları
Intellectual property discussions in contemporary Islamic law
- Tez No: 644763
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYÜP SAİD KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bilgiyi tekelinde bulunduranın otorite kabul edildiği bir dönemde fikri mülkiyet meselesi, popüler kültür ve ekonominin en önemli gündem maddelerinden biri olmaktadır. Hem bireysel hem de toplumsal açıdan stratejik bir anlam ifade eden fikri mülkiyet, zihni bir faaliyet sonucu ortaya çıkan fikir ürünler üzerindeki ayrıcalıkları temsil etmektedir. Çok yönlü tartışmalara neden olan bu mesele, modern dünyada Müslüman toplumların da tavrını belirlemesi gereken bir konu haline gelmiş ve İslam hukuku açısından hangi çerçevede ele alınması gerektiği yönünde çeşitli tekliflerde bulunulmuştur. Bu çalışmada ise İslam hukukunda fikri mülkiyet ile ilgili çağdaş dönemde yazılmış Türkçe, İngilizce ve Arapça literatür incelenerek konunun hangi kavramlar esas alınarak, ne çerçevede ve hangi sorulara cevap verilerek ele alındığı tahlil edilmiştir. Bu bağlamda, mevcut birikimin tarihsel seyri eleştirel ve bütüncül bir bakış açısıyla yorumlanarak, konu ile ilgili herhangi bir hükme varmaksızın, İslam hukukunda güncel bir fıkhi mesele ile ilgili nasıl bir ictihad faaliyetinin yürütüldüğü ve gelinen nokta incelenmek istenmektedir.
Özet (Çeviri)
At a period when knowledge provided authority for who has a say on it, intellectual property issue is one of the most important agenda items of popular culture and economy, and it has a strategic meaning both individually and socially. Intellectual property represents privileges on intellectual products that result from a mental activity. This issue, which has led to multi-faceted discussions, has become a subject that should determine the attitude of Muslim societies in the modern world and various proposals have been made regarding the framework of Islamic law. In this study, by analyzing the Turkish, English and Arabic literature on intellectual property in contemporary Islamic law, it has been analyzed which concepts the subject is dealt with, in what framework and by answering which questions. In this context, the historical course of the current accumulation is interpreted from a critical and holistic point of view. It is aimed to examine what kind of jurisprudence activity is carried out and the point reached in regards to a current fiqh issue in Islamic law without any judgement on the subject.