Comparison of effects of balance and strengthening training in terms of proprioception in people with chronic ankle instability
Kronik ayak bileği instabilitesi olan kişilerde denge ve kuvvetlendirme eğitiminin propriyosepsiyon yönünden karşılaştırılması
- Tez No: 644795
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YAZICI MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Literatürde, kronik ayak bileği instabilitesi (KAİ) olan bireylerde hangi çalışma yönteminin stabilite ve propriyosepsiyonu geliştirmek için daha yararlı olduğu konusunda yeterli kanıt bulunmadığı görülmüştür. Bu çalışmada, kuvvetlendirme ve denge çalışma yöntemleri ayrı ayrı olarak uygulanmış ve her iki grubun ayak bileği propriyosepsiyon duyusu yönünden elde edilen veriler birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Aralık 2019 ile Mayıs 2020 tarihleri arasında 18-30 yaş arası fiziksel aktif gönüllüler ile yapılmış olan çalışmaya, 29 katılımcı (21 K, 8 E) dahil edilmiştir. Ayak bileği instabilitesini değerlendirmek için Cumberland Ayak Bileği İnstabilite Anketi (CAİT) uygulanmış ve demografik bilgileri alınmış katılımcılar, denge (BG n: 15) ve kuvvetlendirme eğitimi (SG n: 14) olarak rastgele iki tedavi grubuna ayrılmıştır. Dinamik dengeyi değerlendirmek için, Y Denge Testi (YDT) ve somatosensöri değerlendirme kapsamında, propriyosepsiyon ve vibrasyon duyusu değerlendirilmiştir. Propriyosepsiyon, Eklem Pozisyon Hissi (EPH) ile vibrasyon duyusu ise vibrasyon çatalı (128 Hz.) ile değerlendirilmiştir. Değerlendirme yöntemleri, tedavi öncesi ve tedavi sonrası olarak iki defa değerlendirilmiştir. BG' deki katılımcılara, hop to stabilizasyon SG'deki katılımcılara ise, TheraBand kullanılarak kuvvetlendirme egzersizleri uygulanmıştır. İki grup için de egzersizler stabil olmayan ayak bileği ile gerçekleştirilmiştir. Tedavi programı katılımcılara, 6 hafta boyunca haftada iki gün olacak şekilde uygulanmış ve her seans ise yaklaşık 35 dakika sürmüştür. Çalışma sonunda, tedavi öncesi ve sonrası sonuçlar arasındaki farklar analiz edilmiş ve iki gruptan veriler karşılaştırılmıştır. Dinamik denge konusunda iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmamasına rağmen, SG, JPS (140 °) ve vibrasyon duyusu (5. parmak) üzerinde istatistiksel olarak daha anlamlı bir iyileşme göstermiştir. Sonuç olarak bu çalışmada, TheraBand ile uygulanan kuvvetlendirme egzersizlerinin, dinamik dengeyi geliştirmede denge egzersizlerine benzer şekilde etki gösterdiği ancak vibrasyon duyusu ve EPH üzerinde ise daha etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In literature, it has been seen that there is no sufficient evidence about which training method is more useful for improving balance and proprioception in people with chronic ankle instability (CAI). Therefore, the aim of this study is to investigate the differences of balance and strengthening trainings on ankle proprioception in people with CAI. This study was conducted with 29 (21 F, 8 M) physical active volunteers between the ages of 18-30 between December 2019 and May 2020. Participants whose demographic information and Cumberland Ankle Instability Tool (CAIT) scores, for assessment functional ankle instability, were received, were randomly divided into two treatment groups as strengthening training group (SG, n: 14) and balance trainng group (BG n: 15). Y Balance Test (YBT) and proprioception/vibration evaluations were conducted within the scope of dynamic balance and somatosensory evaluations respectively. The methodology adopted in this study for the evaluations includes joint position sense (JPS) measurements for the proprioception and 128 Hz. vibration fork for the vibration sense evaluations. Evaluations were applied at the beginning and at the end of the treatment. Participants of the BG were taken under hop to stabilization exercises and participants of the SG to TheraBand exercises. In both groups exercises were completed with unstable ankle. Participants attend all sessions which are held two days a week for six weeks and each session lasted approximately 35 minutes. At the end of the study, differences between pre and post-treatment results were analysed and the data from two groups were compared.