Geriatrik bireylerde kuvvetlendirme egzersizlerine ek olarak verilen bilişsel egzersizlerin denge,kognitif durum,kinezyofobi ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of cognitive exercises added to strengthening exercises on balance, cognitive status, kinesiophobia, and quality of life in geriatric individuals
  1. Tez No: 1002858
  2. Yazar: ALEYNA GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET BİÇKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, geriatrik bireylerde kuvvetlendirme egzersizlerine ek olarak uygulanan bilişsel egzersizlerin, denge, kognitif durum, kinezyofobi ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini değerlendirmek ve yalnızca kuvvetlendirme egzersizleri uygulanan bireylerle karşılaştırmaktır. Çalışmaya Fizyoflorya Fizyoterapi Danışmanlık Merkezine gelen 66 geriatrik birey dahil edildi. Hastalar rastgele olarak deney grubu ve kontrol grubuna ayrıldı (n=33). Deney grubuna kuvvetlendirme egzersizlerine ek olarak bilişsel egzersizler uygulanırken kontrol grubuna sadece kuvvetlendirme egzersizleri uygulandı. Tedavi 6 hafta boyunca haftada 2 olacak şekilde ve seanslar yaklaşık 1 saat sürecek şekilde yapıldı. Hastalar müdahaleden önce ve müdahaleden sonra değerlendirildi. Değerlendirmelerde Berg Denge Ölçeği (BDÖ), Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TSK) , Mini Mental Durum Testi (MMDT) , SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanıldı. Gruplarda demografik ve klinik özellikleri açısından anlamlı farkı yoktu (p>0.05). Çalışma sonuçlarına göre, yaşam kalitesi alt parametrelerinden emosyonel rol güçlüğü, ruhsal sağlık ve genel sağlık skorları deney grubunda kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek bulundu (p<0.01). Yaşam kalitesinin diğer alt parametrelerinde her iki grupta da grup içi artış gözlenmiş olmakla birlikte(p<0.001), gruplar arası karşılaştırmada anlamlı bir üstünlük saptanmadı (p>0.05). Berg Denge Ölçeği skorları her iki grupta da müdahale sonrası anlamlı şekilde artış gösterdi (p<0.001), ancak gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). Mini Mental Durum Testi skorları deney grubunda kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha yüksek saptandı (p<0.01). Tampa Kinezyofobi Ölçeği ile değerlendirilen kinezyofobi skorları her iki grupta da grup içi anlamlı azalma gözlenmiş olup (p<0.001), bu azalmanın deney grubunda kontrol grubuna kıyasla daha belirgin olduğu belirlendi (p<0.001). Sonuç olarak, kuvvetlendirme egzersizlerine eklenen bilişsel egzersizlerin geriatrik bireylerde kognitif fonksiyonları destekleyerek kinezyofobi düzeyini azaltabileceği ve yaşam kalitesinin özellikle ruhsal ve emosyonel bileşenlerine olumlu katkı sağlayabileceği düşünülmektedir. Denge başta olmak üzere fiziksel ve psikolojik parametrelerde gözlenen iyileşmeler, bilişsel egzersizlerin çok boyutlu etkiler sunabileceğini ve geriatrik bireylere yönelik egzersiz programlarına klinik uygulamalarda eklenmesinin faydalı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of cognitive exercises applied in addition to strengthening exercises on balance, cognitive status, kinesiophobia, and quality of life in geriatric individuals, and to compare these effects with those in individuals who performed strengthening exercises alone. A total of 66 geriatric individuals who attended the Fizyoflorya Physiotherapy Counseling Center were included in the study. The participants were randomly assigned to either the experimental group or the control group (n = 33). The experimental group received cognitive exercises in addition to strengthening exercises, while the control group performed only strengthening exercises. The intervention was carried out over 6 weeks, with two sessions per week, each lasting approximately one hour. Participants were assessed both before and after the intervention. The assessments included the Berg Balance Scale (BBS), Tampa Scale of Kinesiophobia (TSK), Mini-Mental State Examination (MMSE), and SF-36 Quality of Life Questionnaire. There were no significant differences between the groups in terms of demographic and clinical characteristics (p> 0.05). According to the study results, among the quality of life subscales, scores for role limitations due to emotional problems, mental health, and general health were significantly higher in the experimental group compared to the control group (p< 0.01). Although within-group increases were observed in the other quality of life subscales for both groups (p< 0.001), no significant differences were found between the groups (p> 0.05). Berg Balance Scale scores increased significantly in both groups after the intervention (p< 0.001); however, no statistically significant difference was observed between the groups (p> 0.05). Mini-Mental State Examination scores were significantly higher in the experimental group compared to the control group (p< 0.01). Kinesiophobia scores assessed with the Tampa Scale of Kinesiophobia showed significant within-group reductions in both groups (p< 0.001), with the reduction being more pronounced in the experimental group compared to the control group (p< 0.001). In conclusion, incorporating cognitive exercises alongside resistance training may enhance cognitive functions in older adults, alleviate kinesiophobia, and positively impact quality of life, particularly its psychological and emotional dimensions. The observed improvements in both physical and psychological parameters, notably balance, suggest that cognitive exercises provide multidimensional benefits and support their integration into exercise programs for older adults in clinical settings.