Anti-militarist bir hareket olarak vicdani ret
Conscientious objection an an anti-militarist motion
- Tez No: 644805
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Vicdani ret en genel anlamıyla, hukuksal düzlemde, hukuka itaat etmeme davranışıdır. Vicdani ret ayrıca, vicdan kurallarına göre davranma gereği yüzünden, bu kurallarla çelişen kural ve emirlere uymama durumu olarak da tanımlanabilir. Vicdani ret eylemleri birbirinden farklı sebeplere dayanmaktadır. En bilinen vicdani ret, savaş ve askerlik karşıtlığıdır. Hem kapsama alanı, hem de etkinlik derecesi olarak geniş bir alanı içine alan vicdani ret kavramı, askerlik dışında sağlık, eğitim ve yargı gibi alanları da kapsamaktadır. Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşme ve İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi, vicdani ret hakkını açıkça tanımasa da; uluslararası hukukta vicdani ret hakkı, düşünce, vicdan ve din özgürlüğünün meşru bir ifadesi olarak kabul edilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bu sözleşmelere taraf olduğu için, bu hakkı garanti altına almak Türkiye açısından kaçınılmaz bir durum haline gelmiştir. Son yıllarda çağdaş ve gelişmiş devletler zorunlu askerlik sistemini terk ederek, profesyonel orduya geçmektedir. Bu doğrultuda, Türkiye Cumhuriyeti Devleti de, en kısa sürede profesyonel orduya geçmelidir. Nitekim, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin vicdani ret hakkını kabul etmemesi, bundan sonra mümkün görülmemektedir. Zira, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin vicdani redde ilişkin son kararlarıyla beraber, Türkiye'nin vicdani redde ilişkin uluslararası yükümlülükleri açık ve net bir duruma gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In its most general sense, conscientious objection is an attitude of legal disobedience to the law. Also, conscientious objection can defined as the state of disobeying rules and commands going counter to conscientious rules as conscientious rules require that. Demonstrations of conscientious objection are based on reasons that differ from each other. The most well-known conscientious objection is objection to war and military service. The concept of conscientious objection which covers a wide range of scope and effectiveness also covers areas of health, education and jurisdiction as well as military service. Although International Covenant on Personal and Political Rights and European Convention on Human Rights deny the right to conscientious objection, international law considers it a legal expression of freedom of thought, faith and conscience. Since State of the Republic of Turkey is a party to those contracts, it is indispensable for it to guarantee this right. In recent years, modern and developed countries have abandoned compulsory military service and put professional army into effect. Accordingly, State of the Republic of Turkey needs to put professional army into effect as soon as possible. Thus, it does not seem possible for State of the Republic of Turkey to refuse the right to conscientious objection in the future. Then, due to the last decision of European Court of Human Rights on conscientious objection, international obligations of Turkey regarding conscientious objection have become obvious and manifest.