A Case study in the privatization; Bakırköy plant of Sümer Holding
- Tez No: 64482
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZER ERTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Özelleştirme bilhassa 1980'den sonra çok popüler oldu. Fakat gözden kaçırılmaması gereken bir nokta ise özelleştirmenin amaç değil, araç olduğu ve özelleştirmenin asıl amacının devlete kaynak sağlamak değil, verimlilik ve rekabet arttırmak olduğudur. Bu çalışmada verimsiz olarak çalışan bir devlet kuruluşu analiz edilmiş ve özelleştirmenin bu tesisin durumunu düzeltmek için nasıl kullanılabileceği araştırılmıştır. Sümer Holdingin Bakırköy Tesisi bu tez de bu amaçla kullanılmıştır. Bu tesis 5 Nisan kararlarına göre kapatılacaktı (SPO, 1994), fakat yaklaşık 1000 işçinin çalıştığı bu yerde kapatmaya karşı büyük bir direniş oluştu. Bu yüzden özelleştirme bu soruna bir çözüm olabilir. Bu tezde özelleştirme ile ilgili olarak literatür araştırması yapılmış, hazır giyim sektöründeki firmalardan yararlanılarak sektörün değerleri bulunduktan sonra, tesisin finansal araştırılması yapılmıştır. Elde edilen değerlerin karşılaştırılması sonucunda tesisin finansal, yönetimsel ve verimlilik açısından özel sektördeki firmalara nazaran yetersiz olduğu ortaya çıkmıştır. Bu tesisin kurtulabilmesi için özelleştirme önerilmiş ve çeşitli özelleştirme yöntemleri incelenmesi sonucunda farklı bir yerde 300 kişilik bir fabrika kurularak arazisinin satılması şeklindeki yöntem önerilmiştir. Bu yöntem sonucunda verimli ve dinamik bir tesisin oluşturulmasının yanısıra 1995 sonu itibari ile yaklaşık 17 trilyonluk bir gelir elde edileceği hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Privatization has become so popular, especially after 1980's. Yet, there is an important point that privatization is not objective, it is only tool and the primary objective of privatization should be to increase efficiency and competition. It should not be used to provide fund for state. In this thesis, an inefficient state-owned enterprise was analyzed and how to use privatization in order to improve critical situation of this enterprise was investigated. Bakırköy Plant of Sümer Holding was selected for this thesis. This plant would be closed in accordance with 5 April 1994 resolution pocket (SPO, 1994), but about 1000 employees work in this plant and there is a big resistance closing the plant. Thus, privatization can be solution for this conflict. In this thesis, literature survey about privatization was done and after finding the sector values from private firms in ready-wear sector, financial evaluation of the plant was carried out. As a result of the comparisons of values of plant and sector, it was revealed that plant does not adequately perform in terms of financial, administrative and effectiveness compared to private firms. Because of these reasons, privatization was recommended and a technique which is the partial closing and relocating the factory for 300 employees in a different place was selected. After the privatization, a new efficient and dynamic firm would be created and also income from this operation would be about 17 trillion TL at the end of 1995. iv