The Effect of inflation on financial ratios
  1. Tez No: 64483
  2. Yazar: GÜRKAN BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ UMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bu çalışma tarihi ve enflasyon düzeltmesi yapılmış finansal tablolardan üretilmiş finansal oranlar arasında istatistiki bir fark olup olmadığım bulmaya çalışmaktadır. 9 farklı sektörden, IMKB'de işlem gören 136 ayrı şirket finansal oranlar yardımıyla incelenmiştir. Çalışma 1994 ve 1995 yıllarını kapsamaktadır. Bu çalışma içerisinde ayrıca 1994 ve 1995 yıllan için yapılmış karşılaştırmalı eğilim analizi de bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study tries to find out whether there is statistical difference between the ratios derived from historical and adjusted financial statements. 136 different ISE listed industrial companies from 13 different industries were investigated by the help of 16 different financial ratios. The study covers the years 1994 and 1995. The study also includes a comparative trend analyses of the companies for the years 1994 and 1995.