Otantik liderliğin bilgi ifşası (whistleblowing) üzerine etkisi: Aydın ilinde bir araştırma
The effect of authentic leadership on whistleblowing: A study in Aydın province
- Tez No: 644828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Araştırma, Aydın'da bir alışveriş merkezindeki mağaza çalışanlarının otantik liderlik algılarının whistleblowing eylemleri üzerindeki etkinin tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda araştırmanın birinci ve ikinci bölümlerinde kavramlar detaylı bir şekilde incelenmiştir. Araştırmanın yöntem kısmında Aydın'da bir alışveriş merkezinde bulunan yaklaşık 55 mağazadan rastgele örneklem seçilerek 117 mağaza çalışanına ulaşılmıştır. Ulaşılan 117 çalışana yüz yüze anket yöntemi uygulanmıştır. Anket formunda demografik özellikleri belirlemeye yönelik 8 soru, otantik liderlik ifadelerinden oluşan 16 soru ve whistleblowing ifadelerinden oluşan 25 soru bulunmaktadır. Anket sonucunda elde edilen veriler SPSS Statistics 20 ve Amos 18 programları kullanılarak çeşitli analizler yapılmıştır. Elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Araştırmada kapsamında yapılan analiz sonuçlarına göre Aydın'daki bir alışveriş merkezinde çalışanların otantik liderlik ile whistleblowing davranışı arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca otantik liderlik alt boyutlarından ilişkilerde şeffaflık boyutu ile whistleblowingin alt boyutlarından içsel, dışsal, aleni, zımni, formal whistleblowing ile aralarında anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Otantik liderliğin bir diğer alt boyutu içselleştirilmiş ahlak anlayışının içsel, zımni ve formal whistleblowing üzerinde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Otantik liderliğin bilgiyi dengeli ve tarafsız değerlendirme boyutu ile içsel, zımni ve formal whistleblowing üzerinde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Otantik liderliğin son alt boyutu olan öz farkındalık ile içsel, zımni ve formal whistleblowing arasında anlamlı ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to determine the effect of authentic leadership perceptions of store employees in Aydın Shopping Center on whistleblowing actions. In this context, the concepts were examined in detail in the first and second parts of the study. In the method part of the research, a random sample was selected from 55 stores in Aydın Shopping Center and 117 store employees were reached. Face-to-face survey method was applied to 117 employees reached. The questionnaire includes 8 questions to determine demographic characteristics, 16 questions consisting of authentic leadership expressions and 25 questions consisting of whistleblowing expressions. Various analyzes were conducted on the data obtained as a result of the questionnaire using SPSS Statistics 20 and Amos 18 programs. The findings obtained were evaluated. According to the results of the analysis conducted within the scope of the research, a meaningful relationship was found between the authentic leadership and whistleblowing behavior of the employees in Aydın Shopping Center stores. In addition, a significant relationship was determined between the dimension of transparency in relationships, which is one of the sub-dimensions of authentic leadership, and the sub- dimensions of whistleblowing, internal, external, explicit, implied, formal whistleblowing. Another sub-dimension of authentic leadership, a meaningful relationship was determined on the internal, implied and formal whistleblowing of the internalized moral understanding. A significant relationship has been determined between the balanced and unbiased evaluation of information dimension of authentic leadership and internal, implied and formal whistleblowing. A significant relationship was determined between self-awareness, the last sub-dimension of authentic leadership, and internal, implied and formal whistleblowing.