Irak araç plakaları için otomatik tanıma sistemi
Automatic identification system for Iraq vehicle plates
- Tez No: 644830
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECİP GÖKHAN KASAPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüzde insan ve araç sayısındaki artış nedeniyle araç plakalarının otomatik tanınmasına olanak veren sistemlere olan ihtiyaç artmıştır. Avrupada bir çok ülkede Türkiye' de dahil olmak üzere otomatik araç plaka tanıma sistemi yaygın olarak kullanılmaktadır. Kullanım amacı, trafik denetlemesi, kontrol ve gözetleme olarak kısaca açıklanabilmektedir. Sadece devlet kuruluşları değil artık insanın ve aracın olduğu her yerde otomatik plaka tanıma sistemine ihtiyaç vardır. Farklı ülkelerdeki otomatik araç plaka tanıma sistemi benzer özelliklere sahip yanları olabileceği gibi, ancak karakter tanıma sistemi ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Bu tez çalışmasında Irak için bir otomatik plaka tanıma sistemi geliştirilmiştir. Bu amaçla Arapça karakter veri tabanı oluşturulmuş ve Irak' ın farklı kentlerinden farklı türdeki araç plakaları için otomatik tanıma yapılmıştır. Uygulanan yöntemin test edilmesi için yine toplam 50 resimden oluşan bir Irak plaka tanıma veri seti oluşturulmuştur. Yapılan deneylerde uygulanan otomatik plaka tanıma sisteminin büyük oranda başarılı olduğu ancak, düşük görüş açılarıyla çekilmiş, kirli, silik veya aydınlatması uygun olmayan plakalarda tüm karakterlerin tamamıyla doğru olarak tanınamadığı raporlanmıştır. Yine ileriye dönük yapılması planlanan çalışmalarla uygulanan plaka tanıma sisteminin nasıl geliştirilebileceği açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the increase in the number of people and vehicles nowadays, the need for systems that allow automatic recognition of vehicle license plates has increased. In many countries in Europe including Turkey, automatic license plate recognition system is widely used. Intended use can be briefly explained as traffic monitoring, control and surveillance. Automatic license plate recognition is needed not only for government organizations, but also for people and vehicles everywhere. The automatic vehicle license plate recognition system in different countries may have similar features, however the character recognition system differs from country to country. In this thesis, an automatic license plate recognition system has been developed for Iraq. For this purpose, Arabic character database was created and automatic recognition was made for different types of license plates of different cities of Iraq. A total of 50 pictures of an Iraqi plate recognition data set were created for testing the applied method. It is reported that the automatic plate recognition system applied in the experiments is highly successful, but not all the characters can be fully recognized in the plates with low viewing angles, dirty, faded or unsuitable lighting. Again, it is explained how to improve the plate recognition system applied with the studies planned for future.