Halk eğitim merkezi müdürlerinin tükenmişlikleri ile iş yaşam dengeleri arasındaki ilişki
The relationship between the burnout of folk education center managers and work life balance
- Tez No: 644829
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAYLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmanın amacı, Halk Eğitimi Merkezi müdürlerinin tükenmişlikleri ile iş yaşam dengeleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırmanın evrenini, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Türkiye genelinde Halk Eğitimi Merkezlerinde görev yapan 992 müdür oluşturmaktadır. Araştırmanın analizlerinde ölçeklere gönüllü yanıt veren 335 Halk Eğitimi Merkezi müdüründen elde edilen veriler kullanılmıştır.“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”ve Apaydın (2011) tarafından geliştirilen“İş Yaşam Dengesi Ölçeği”araştırmada kullanılan veri toplama araçlarıdır. Araştırma verilerinin analizinde; karşılaştırma istatistikleri (t testi, tek yönlü Varyans analizi [Anova], Kruskal Wallis H testi, Mann Whitney U testi), Pearson Momentler Korelasyonu ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, Halk Eğitimi Merkezi müdürlerinin; tükenmişliğin alt boyutlarından olan duygusal tükenme boyutunda orta düzeyde, diğer alt boyutlar olan duyarsızlaşma ve kişisel başarı boyutları ile tükenmişliğin genelinde düşük düzeyde tükenmişlik yaşadıkları belirlenmiştir. Halk Eğitimi Merkezi müdürlerinin genel tükenmişlik düzeyleri; cinsiyet, medeni durum, öğrenim durumu, mesleki kıdem, kurumundaki görev süresi ve kurumun bulunduğu bölge değişkenleri açısından anlamlı bir farklılık göstermezken; yaş, kurumun bulunduğu yerleşim birimi ve işbirliği yapılan kurum değişkenleri açısından anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır. Halk Eğitimi Merkezi müdürlerinin İş yaşam dengesinin alt boyutları olan iş yaşam uyumu ve kendine zaman ayırma boyutlarındaki ortalamalarının yüksek düzeyde olduğu görülürken; diğer alt boyutlar olan yaşamı ihmal etme ve yaşamın işten ibaret olması ile iş yaşam dengesinin genel ortalamalarının ise orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Halk Eğitimi Merkezi müdürlerinin genel iş yaşam dengesi düzeyleri; medeni durum, öğrenim durumu, yaş, mesleki kıdem ve kurumundaki görev süresi değişkenlerine göre farklılık göstermezken; cinsiyet, kurumun bulunduğu yerleşim birimi, işbirliği yapılan kurum ve kurumun bulunduğu bölge değişkenleri açısından anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır. Halk Eğitimi Merkezi müdürlerinin tükenmişlik düzeyleri ile iş yaşam dengesi düzeyleri arasında negatif yönlü ve anlamlı ilişki belirlenmiştir. Regresyon analizi sonuçlarına göre tükenmişliğin genelinin iş yaşam dengesi düzeyinin genelini anlamlı düzeyde ve negatif yönde yordadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Theaim of this study is to investigate the relationship between burnout satisons and business life balances of Public Education Center directors. The universe of the research consists of 992 principals working in public education centers throught Turkey in the 2018-2019 academic year. In the analysis of the research used data from the director of the 335 Center for Public Education, which voluntarily responded to the scales.'' Maslach Burnout Scale '' and '' Work Life Balance Scale ''developed by Apaydın ( 2011 ) are data collection too lsused in the research. Comparison statics ( t test, one-way variance analysis ( Anova ) , Kruskal Wallis H test, Mann Whitney U test, Pearson Moments Correlation and multiple regression analysis were used in the analysis of theresearch data. As a result of theresearch, i twas determined that the administrators of the Center for Public Education experienced low burnout throught burnout with moderate levels of emotional exhaustion, other sub-dimensions, desensitization and personal success dimensions. While the general burnout levels of public education center managers don't differ significantly in terms of gender, marital status, learning status, Professional seniority, tenure in the institution is located; age differs significantly in terms of the settlement seligidries in which the institution is located and the institution variables in which they are cooperated. Public education center managers have a high level of work life alignment and self-detachment dimensions, which are sub-dimensions of the work life balance; The overall averages of the work life balance were moderate, as other sub-dimensions were to neglect life and life was a work. General work balance levels of public education center managers vary depending on marital status, learning status, age, Professional seniority and tenure variables in the institution; gender differs significantly in terms of the settlement segregated, the institution satisbined and the regional variables in which the institution is located. A negative and meaningful relationship has been established between the burnout levels of the public education center administrators and the work life balance levels. According to the results of regression analysis, the overall level of work life balance of burnout is significantly and negatively exhausted.