Okuldan işgücü piyasasına geçişte yaşanan zorluklar ve UIS (Ulusal İstihdam Stratejisi) eylem planları çerçevesinde değerlendirilmesi
Assessment of challenges and UIS (National Employment Strategy) action plans from the school to the labor market
  1. Tez No: 644836
  2. Yazar: İREM ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Okuldan iş yaşamına geçiş sürecinde işgücü piyasasına dâhil olamayan genç birey, psikolojik, ekonomik, sosyal anlamda sorunlar yaşamaya başlayacaktır. Bir iş sahibi olamama duygusu, kendini kanıtlayamama gibi duygular ile sosyal yaşamdan uzaklaşma ve kedini toplumdan dışlamaya başlayacaktır. Okuldan işgücü piyasasına geçişte yaşanan zorlukların artarak devam etmesi ise hem ekonomik hem toplumsal sorunları beraberinde getirecektir. Bu nedenle gençlerin okuldan işgücü piyasasına geçişte yaşadıkları zorlukların belirlenmesi ve bu zorluklara yönelik önlemler alınması gerekmektedir. Alınan önlemlerin ise okuldan iş yaşamına geçişte yaşanan zorlukları kapsayıcı ve önleyici olması gerekmektedir. Bu araştırmanın temel amacı, Ulusal İstihdam Stratejileri Eylem Planlarının okuldan işgücü piyasasına sürecinde gençlerin istihdama katılımına yönelik düzenlemelerin genç işsizlik oranı üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Okuldan işgücü piyasasına geçişte yaşanan zorlukların temel nedenleri işgücü ve işveren beklentisinin uyuşmaması, eğitim sistemi temelinde zorluklar, toplam talep yetersizliği, işgücü piyasasına uygun iş yaratılamaması, demografik yapıdan kaynaklanan sorunlar, kayıt dışı istihdam sorunu çerçevesinde ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Young person who cannot participate in the economy will begin to experience problems such as psychological, economical and social sense in the transition process from school to business life.Along with the emotions such as not having a job, not being able to prove himself, he will begin to move away from social life and to exclude himself from society. Increasing difficulties in the transition process from school to business life will bring both economic and social problems. Therefore it is necessary to identify these challenges before hand and take precautions. The measures taken must be inclusive and preventive for the challenges which are experienced in the transition process. The main aim of this research is to examine the effect of the National Employment Strategies Action Plans on the youth unemployment rate in the transition process from school to business life. The main reasons for the difficulties in the transition from school to the labor market are outlined in the framework of the mismatch of labor force and employer expectations, difficulties on the basis of the education system, inadequacy of total demand, inability to create jobs suitable for the labor market, problems arising from the demographic structure, and informal employment.