Klasik Arap edebiyatında nazım ve nesir arasındaki üstünlük meselesi ve Ebu'l-Kâsım el-İşbîlî'nin bu konudaki görüşü
The issue of superiority between verse and prose in classical Arabic literature and the opinion of Abu'l-Qâsim al-İshbîlî on this issue
  1. Tez No: 644841
  2. Yazar: ELİF TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN FAZLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmada Arap edebiyatı eleştirisi meselelerinden nazım ve nesir arasındaki üstünlük tartışması, Ebu'l-Kâsım el-İşbîlî öncesi Arap edebiyatı ve Ebu'l-Kâsım el-İşbîlî merkezinde ele alınmıştır. Çalışmanın amacı bu mesele hakkında İşbîlî öncesi Arap edebiyatında hangi görüşlerin ileri sürüldüğünü göstermek, İşbîlî hakkındaki bilgileri Türkçe literatüre kazandırmak, ve onun İhkâmu san`ati'l-kelâm adlı eserinde bu meseleyi nasıl ele aldığını icelemektir. Tez iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde nazım, şiir ve nesrin tanımları verilmiş, Aristoteles ve Meşşâî filozoflarla Arap edipleri arasındaki etkileşim ortaya konmuş, daha sonra İşbîlî öncesindeki alimlerin görüşleri“nazmı önceleyenler”,“nesri önceleyenler”ve“uzlaşmacı yaklaşımı benimseyenler”şeklinde üç başlık altında anlatılmıştır. İkinci bölümde İşbîlî'nin hayatı, eğitimi, eserleri ve günümüze ulaşabilmiş tek eseri olan İhkâmu san`atil-kelâm adlı eseri hakkında bilgiler verilmiş, daha sonra müellifin bu eserinde nazım ve nesir arasındaki üstünlük meselesine dair görüşleri belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the superiority between verse and prose, which is one of the issues of criticism of Arabic literature, was examined focusing on Arabic literature before Abu'l-Qâsim al-Ishbîlî and on Abu'l-Qâsim al-Ishbîlî The aim of the study is to indicate which views were put forward on the issue in Arabic literature before al-Ishbîlî, to bring the knowledges about al-Ishbîlî to Turkish literaure and to examine how he handled this issue in his work named Ihkâm san'ati'l-kalâm. The thesis consists of two chapters. In Chapter one, the definitions of verse, poetry and prose were given, the interaction between Aristotle, Islamic Peripatetic philosophers and Arab litterateurs was revealed and then the views of scholars before al-Ishbîlî were explained under three headings as“those who give priority to verse”,“those who give priority to prose”and“those who adopt a conciliatory approach”. In chapter two, information about al-Ishbîlî's life, education, works and his only work that has survied to our day by the name of Ihkâm san'ati'l-kalām was given and then the author's views in this work on the issue of superiority between verse and prose were stated.