Institutional governance of financial development: The case of Turkey
Finansal gelişmenin kurumsal yönetişimi: Türkiye örneği
  1. Tez No: 644842
  2. Yazar: BETÜL PİŞKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, güçlü ve istikrarlı ekonomik büyüme için temel bir gereklilik olan finansal gelişmenin kurumsal yönetişim mekanizması ile uzun dönemli ilişkisinin Türkiye bağlamında test edilmesini amaçlamaktadır. Kullanılacak analitik çerçevenin oluşturulması için yönetişim kavramı üç farklı kurumsal yaklaşım perspektifinden analiz edilmiştir. Söz konusu ilişkinin sınanması için finansal gelişme, bankacılık sektörünün ve sermaye piyasalarının gelişimi olarak iki farklı başlıkta incelenmiştir. Çalışmanın ampirik kısmında 1992-2019 yılları arası çeyreklik zaman serisi verileri kullanılarak bu dönem, 1992-2001 ve 2002-2019 şeklinde iki alt periyoda ayrılmıştır. Bankacılık sektörünün ve sermaye piyasalarının gelişiminin Akan tarafından geliştirilen makro finansal ve makro finansal olmayan yönetişim değişkenleri ile ilişkisi ARDL Koentegrasyon Yaklaşımı ve Hata Düzeltme Modeli (ECM) yardımı ile her iki alt dönem için test edilmiştir. Ampirik çalışma sonucunda, bankacılık sektörünün gelişimi ile yönetişim mekanizmaları arasında her iki dönem için herhangi uzun dönemli bir ilişki tespit edilemezken, sermaye piyasalarının gelişiminin her iki zaman diliminde de makro finansal yönetişimden olumsuz etkilendiği gözlemlenmiştir. Diğer yandan, ilk dönemde tespit edilen makro finansal olmayan yönetişimin sermaye piyasaları üzerindeki pozitif yönlü etkisi, ikinci dönemde kaybolmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to test the long-term relationship of financial development, which is a key determinant of sustainable economic growth, with the institutional governance mechanism in the case of Turkey. To construct the analytical framework to be used, the governance is discussed from three different institutionalist perspectives. To test the relationship in question, financial development is examined under two different titles as the development of the banking sector and capital markets. In the empirical part of the study, using the quarterly time series data between 1992-2019, this period is divided into two sub-periods as 1992-2001 and 2002-2019. The relationship of the development of the banking sector and capital markets with macro-financial and macro non-financial governance variables, which have been developed by Akan, is tested for both sub-periods with the help of the ARDL Cointegration Approach and Error Correction Model (ECM). As a result of the empirical study, while no long-term relationship is detected between the development of the banking sector and governance mechanisms for both periods, it is observed that the development of capital markets is negatively affected by macro-financial governance in both periods. On the other hand, the positive effect of macro non-financial governance on stock market development, having existed in the first period, has disappeared in the second period.