Kars türkülerinin şekil bilgisi (morfoloji) açısından incelenmesi (İnceleme, metinler, sözlük)
Examining of Kars songs in terms of morphology: Examination, dictionary, texts
- Tez No: 644843
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Geçirdiği tarihi süreç, sınır şehri olması ve Anadolu'nun Ortadoğu ile Kafkaslara açılan kapısı olması sebebiyle Kars, her zaman bir cazibe merkezi olmuş ve etrafında bulunan siyasi oluşumlar tarafından sahip olunmak istenmiştir. Bu hareketlilik doğal olarak dile de yansımış ve birden çok ağız oluşmuş, bu ağızlar kültürün önemli bir parçası olan türküleri de etkilemiştir. Bu çalışma ile Kars türküleri şekil bilgisi açısından incelenmiştir. Türküler, Kars Halk Türküleri adlı kitaptan, http://turku.sitesi.web.tr/Kars/ adresinden, Sultan AYDIN'ın Kars türküleri arşivinden ve Son Kurtarılan Şehir kitabından alınmıştır. Çalışma“Giriş”,“İnceleme”,“Metinler”,“Sözlük”ve“Kaynakça”kısımlarından oluşmaktadır. Giriş bölümünde Kars ağızlarının şekillenmesinde önem arz eden Kars tarihinden bahsedilmiş, tarih içerisinde Kars ağızlarının durumu ele alınmış ve ağızlar teker teker değerlendirilmiştir. İnceleme bölümünde türküler şekil bilgisi açısından değerlendirilmeye çalışılmış, hangi ağıza ait olduğu belirtilerek, ses değişmelerini ortaya koyarak bu kısım tamamlanmıştır. Metinler kısmında tahlil edilen türküler yer almaktadır. Sözlük bölümü çalışma metininde geçen yöreye özgü kullanımlar ile oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Kars has been always a center of attaraction due to its historical process being a border city and Anatolia's gateway to the Middle East and Caucasus, and has been sought to be obtained by forces around it. Naturally, this situation has been reflected on the language and created more than one local dialects which has been influenced folk songs which an important part of the culture. İn this study , ,Kars Folk Songs has been analysed in terms of morphology. The folk songs have been taken from the web site ''http://turku.sitesi.web.tr/Kars/'', from the '' Kars Folk Songs'' archive of Sultan AYDIN's and from the books called ''Son Kurtarılan Şehir'' and ''Kars Folk Songs''. The study consist of İntroduction, Analysis, Texts, Dictionary and Bibliography sections. İn the introduction section, the history of Kars Dialects is mentioned which are important in shaping the dialects, the situation of Kars Dialects has been discussed in the course of historiy and the dialects have been evaluated one by one. İn the examiantion section, the folk songs have been tried to be evaluated in terms of morphology and has been completed by revealing the sound changes by indicating which dialect belonged to. İn the Texts section there are the analyzed folk songs. The Dictionary section has been created with local specific uses in the working text.