Sex-based differences in the conversational behaviors of Turkish EFL students: An analysis of communication strategies
Yabancı dil olarak İngilizce öğenen Türk öğrencilerin konuşma davranışlarındaki cinsiyete bağlı farklılıklar: İletişim stratejilerinin analizi
- Tez No: 64491
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL KAMIŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
KISA ÖZET Bu çalışma, cinsiyetin, ikinci dil öğrenenlerin o dili anadili olarak kullanan kişilerle konuşurken kullandığı iletişim stratejileri üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Cinsiyetin ikinci dil öğrenenlerin kısıtlı dil bilgilerinden doğan iletişim zorlukları ve/veya iletişim kopuklukları yaşadıklarında kullandıkları iletişim stratejilerinin kullanımına etkisini incelemektedir. Çalışma özellikle şu araştırma sorularına cevap aramaktadır: 1 ) Yabancı dil olarak İngilizce öğrenen erkek ve kadın Türk öğrencilerin anadili İngilizce olan erkek ve kadınlarla konuşurken kullandıkları iletişim stratejileri nelerdir? 2) Yabancı dil olarak İngilizce öğrenen erkek ve kadın Türk öğrenciler arasında iletişim stratejileri kullanımında benzerlik ve/veya farklılıklar var mıdır? Yabancı dil olarak İngilizce öğrenen 10 Türk öğrenci (5 erkek ve 5 kadın), anadili İngilizce olan 10 kişi (5 erkek ve 5 kadın) ile eşleştirilerek aynı cins ve karşı cinsle olmak üzere herbiri 10 dakika uzunlukta toplam 20 konuşma gerçekleştirmişlerdir. Veri toplama yöntemleri kişisel bilgi anketi, kasete kaydetme, gözlem, kaydetme sonrası anketi ve mülakattan oluşmaktadır. Veri analizinde, yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Türk öğrencilerin anadili İngilizce olanlarla konuşurken kullandıkları iletişim stratejilerini belirlemek amacıyla, Faerch ve Kasper'dan (1983) uyarlanan sınıflandırma sistemi kullanılmıştır. İstatistiksel analizler için ise, Wilcoxon Matched-Pairs Signed-Ranks testi uygulanmıştır. Araştırma sonuçları, yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Türk öğrencilerin iletişim stratejilerinin VIkullanımında, öğrencinin cinsiyetinden ziyade anadili İngilizce olan kişinin cinsiyetinin etkili olduğunu göstermiştir. Diğer bir deyişle, hem erkek hem kadın Türk öğrenciler, yabancı kadınlarla konuşurken daha fazla iletişim stratejisi kullanmıştır. Türk öğrencilerin, dialoglarda yabancı kadın konuşmacıları daha yardımcı, destekleyici ve cesaret verici bulduğunu belirtmektedir. Bunlara ek olarak, erkek ve kadın Türk öğrenciler iletişim stratejileri kullanımında farklılıktan çok benzerlikler göstermiştir. Son olarakta, kişilik ve konuşmacılar arasındaki işbirliği iletişimde başarıya yol açmıştır. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Sex-Based Differences in the Conversational Behaviours of Turkish EFL Students: An Analysis of Communication Strategies by Zeynep Sunkar-Koçoğlu This study investigates the influence of gender on L2 learners' production of Communication Strategies (CSs) while interacting with native speakers of the target language. It examines the impact of gender on the use of CSs when L2 learners face communication difficulties and/or communication breakdowns due to their limited proficiency in the target language. Specifically, the study seeks answers to the following research questions: 1) What type(s) of communication strategies do male and femaie Turkish EFL students use when they interact with male and female native speakers of English? 2) Are there any similarities and/or differences between male and female Turkish EFL students in the use of communication strategies regardless of the gender of the NS interlocutors? Ten Turkish EFL students (5 male and 5 female) were paired with 10 native speakers of English (5 male and 5 female), producing a total of 20 (10-minute long) conversations between same-sex and opposite-sex interlocutors. Data collection procedures consisted of a background questionnaire, audiotaping, observation, a post-session questionnaire and an interview. A modified version of Fserch and Kasper's (1983) framework of CSs was used in the data analysis to identify CSs employed by Turkish İVEFL students when conversing with native speakers of English. Wilcoxon Matched-Pairs Signed-Ranks Test was used for the statistical analysis. The findings revealed that the gender of the native speaker of English, rather than the gender of the students had an important impact on the Turkish EFL students' CSs use. That is, both male and female Turkish EFL students used more CSs strategies with female native speakers. It was the female interlocutors who were perceived by EFL students as more cooperative, supportive and encouraging in interactions. Furthermore, more similarities rather than differences between male and female Turkish EFL students in the CSs use was seen when the interlocutor was not taken into consideration. Finally, in addition to personality of the interlocutors and mutual cooperation between the interlocutors, pairing of the subjects also led to successful communication in native-nonnative interaction.