Comparison of serum vitamin b12 concentrations between TYPE 2 diabetes mellitus patients treated with metformin for long term and the control group
Uzun dönem metformin ile tedavi edilen tip II diyabet hastaları (T2DM) ve kontrol grubunun vitamin B12 serum düzeylerinin karşılaştırılması.
  1. Tez No: 644915
  2. Yazar: MAHSA MILANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSKENDER KARALTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Diyabet, en yaygın metabolik hastalıklardan biri olup ilerleyici artış oranı ile birlikte en önemli sağlık sorunlarından birisi haline gelmiştir. Bu nedenle, diyabet hastalrında ölümlerin ve diğer bütün sağlık sorunlarını ve komplikasyonlarını önlemek bu bireylerin yaşam kalitelerinin iyileştirilmesine yardımcı olmak açısından önemlidir. Bu bilgiler metforminin diyabet hastaların tedavisinde önemli rolü olduğunu açıklamaktadır. Metformin, komplikasyonları önlemek, tedavi etmek ve hastalığın komplikasyonlarını azaltmak amacıyla çoğu toplumda tip 2 diyabetes mellitus (T2DM) için tercih edilen birinci basamak tedavi olmaya devam etmektedir. Bu çalışmanin amacı metformin alan diyabetik hastalarda ve metformin almayan, diyabetik olmayan (kontrol grubu) katılımcılarda B12 vitamini düzeyini ve metformin ile serum B12 vitamini düzeyleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Belirli bir hastalık öyküsü olan ve ya B12 vitaminin konsantrasyonunu etkileyebilecek bazı spesifik ilaçlar kullanan katılımcılar çalışma dışı bırakılmıştır. Metformin ile tedavi edilen diyabetik hastalarda B12 vitaminin düzeyleri, diyabetik olmayan hastaların değerleri ile karşılaştırılmıştır. Diyabetik olan ve olmayan hastaların arasında B12 vitaminın düzeyi açısından anlamlı bir fark bulunamadı (p=0.970). Sonuç olarak bu çalışmada metformin kullanımı ile B12 vitamin değerleri arasında bir ilişki olabileceğini gösteren bir kanıt bulunamamıştır. Ayrıca bu çalışmada cinsiyet, yaş (her iki grupta), metformin alım süresi ve metformin dozu miktarı (diyabetik gruplarda) gibi diğer faktörlerin B12 vitaminın seviyesi üzerinde bir etkisi olmadığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is one of the most common metabolic diseases and important health problems with progressive incidence. Therefore, it is important to prevent the deaths and all other health concequences and complications in diabetic patients and help them improve their quality of life. This specifies the important role of metformin in the treatment of diabetes. Metformin stays as a first preferred treatment for type 2 diabetes mellitus (T2DM) in most societies to provide strategies to prevent, treat and reduce the complications of this disease. The aim of our study was to evaluate the level of vitamin B12 in diabetic patients who take metformin and non-diabetic subjects who do not take metformin(control group) and the relationship between metformin and serum vitamin B12 levels. Participants were excluded from the study if they had a history some specific disease or if they used some specific medications that may have effect on vitamin B12 concenration. Vitamin B12 levels in diabetic patients who use metformin as their treatment were compared with those in non-diabetic patients. No significant difference was found in vitamin B12 level in diabetic patients and non-diabetic subjects (p=0.970). As a conclusion in this study did not find any evidence that shows that there might be relationship between metformin intake and vitamin B12. Also in this study other factors like gender and age (in both groups), duration of metformin intake and the amount metformin dosage (in diabetic groups), have not had any significant effect on vitamin B12 level.