Genelleştirilmiş konveks fonksiyonlar için kesirli integral eşitsizlikleri
Fractional integral inequalities for generalized convex functions
  1. Tez No: 644951
  2. Yazar: PINAR KÖSEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez genelleştirilmiş konveks (F-konveks) fonksiyonlar yardımıyla elde edilen genelleştirilmiş Hermite-Hadamard tipli eşitsizlikler üzerinedir. Beş bölüm olarak hazırlanan bu çalışmanın birinci bölümü giriş niteliğinde olup ikinci bölümde tez için gerekli bazı tanım ve teoremler verilmiştir. Daha sonra Hermite-Hadamard eşitsizliğinin ispatı verildikten sonra F-konveks fonksiyonların tanımı ve bazı özellikleri sunulmuştur. Diğer konveks fonksiyon sınıfları ile F-Konveks fonksiyonlar arasındaki ilişki incelenmiştir. Tez çalışmasının ana kısmında kullanılacak olan Kesirli integral Operatörüne ve Genelleştirilmiş kesirli integral operatörüne ikinci bölümde sırasıyla değinilmiştir. Üçüncü bölümde F-konveks fonksiyonlar için sırasıyla Riemann integralini, Riemann-Liouville kesirli integrallerini ve genelleştirilmiş kesirli integralleri içeren Hermite-Hadamard tipli eşitsizlikler sunulacaktır. Dördüncü bölüm tezin ana kısmını oluşturmaktadır. Bu bölümde F-konveks fonksiyonlar için Riemann-Liouville Kesirli integrallerini ve genelleştirilmiş kesirli integralleri içeren yeni bazı Hermite-Hadamard tipli eşitsizlikler ispatlanacaktır. Tezin son kısmı olan beşinci bölümde ise bazı sonuçlar ve sonraki çalışmalar için öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is on generalized Hermite-Hadamard type inequalities obtained with the help of generalized convex (F-convex) functions. The first part of this study, which has been prepared as five chapters, is an introduction and some definitions and theorems are given in the second part. Later, after the proof of Hermite-Hadamard inequality, the definition and some properties of F-convex functions are presented. The relationship between other convex function classes and F-Convex functions has been examined. The fractional integral operator and generalized fractional integral operator to be used in the main part of the thesis study are mentioned in the second section, respectively. In the third chapter, Hermite-Hadamard type inequalities for F-convex functions, including Riemann integral, Riemann-Liouville fractional Integrals and generalized fractional integrals, will be presented, respectively. The fourth part is the main part of the thesis. In this section, some new Hermite-Hadamard type inequalities for F-convex functions, including Riemann-Liouville Fractional Integrals and generalized fractional integrals, will be proved. In the fifth chapter, which is the last part of the thesis, some results and suggestions for further studies are given.