Genç erişkinlerde statik ve dinamik sanal işitsel sahnelerin postüral stabiliteye etkisi
Effects of static and dynamic virtual auditory scenes on postural stability in young adults
- Tez No: 644960
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYUP KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Çalışmamızda statik ve dinamik sanal işitsel sahnelerde kompleks seslerin normal genç erişkin bireylerin postüral kontrolüne etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Normal işitmeye ve orta kulak fonksiyonuna sahip, herhangi bir denge problemi olmayan 27 genç erişkin çalışmamıza dahil edilmiştir. Katılımcılara 3 ayrı seansta sessiz, statik kokteyl parti gürültüsü ve dinamik araç gürültüsü varlığında bilgisayarlı dinamik postürografi (BDP) sistemi içinde yer alan sensör organizasyon testi (SOT) uygulanmıştır. Elde edilen ham basınç verileri kullanılarak ağırlık merkezinin açısal değişimleri hesaplanmış ve farklı durumlar için karşılaştırılmıştır. Bulgular: Statik ve dinamik uyaranların tüm SOT durumlarında denge skorlarını (DS) azalttığı belirlenmiştir. Ayrıca statik ve dinamik uyaranların vestibüler girdiyi kullanma beceresini kötüleştirirken, statik uyaranların somatosensör girdiyi kullanma becerisini iyileştirdiği saptanmıştır. Statik ve dinamik uyaranların öne-arkaya salınımları artırdığı, horizontal planda hareket eden dinamik uyaranların ise sağa-sola salınımları azalttığı belirlenmiştir. Katılımcıların çoğunda dinamik uyaranın başlangıcı sesten uzaklaşacak şekilde postüral salınımı tetiklemiştir. Oluşan tepkiler için geçen süre ise ortalama 5,92 ± 3,86 milisaniye (ms) olarak hesaplanmıştır. Sonuç: İşitsel girdiler özellikle zor durumlarda vestibüler girdilerin kullanımını ve postüral kontrolü olumsuz etkilemektedir. Statik gürültülerin somatosensör girdi kullanımını ve dinamik işitsel girdilerin kendi eksenlerinde salınımları azaltması, bu uyaranların özellikle vestibüler patolojisi olan hastalarda rehabilitasyonda kullanılabileceğini göstermektedir. Dinamik uyaranların başlangıcına oluşturulan tepkinin refleksif yanıtlardan oluştuğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate the effect of complex sounds in static and dynamic virtual auditory scenes on postural control of normal young adults. Materials and Methods: 27 young adults with normal hearing and middle ear function, and, without any balance problems were included in our study. The sensory organization test (SOT) in the computerized dynamic posturography system was applied to the participants in 3 separate sessions, without auditory stimulus and then with the presence of static and dynamic auditory stimulus, respectively. Angular variations of the center of gravity were calculated using the raw pressure data obtained from each trial and compared for different situations. Results: Static and dynamic stimuli seemed to reduce equilibrium scores in all SOT conditions. Also, static, and dynamic stimuli worsened the vestibular ratio, while static stimuli improved the somatosensory ratio. Static and dynamic stimuli appear to increase front-to-back sway, and dynamic stimuli (moving in the horizontal plane) decrease the right-to-left sway. In most participants, the onset of the dynamic stimulus triggered postural sway, away from the sound. The average response time to the onset of dynamic stimuli was calculated as 5.92 ± 3.86 milliseconds. Conclusion: Auditory inputs adversely affect the postural control and the use of vestibular inputs. The effect of static and dynamic stimuli on balance shows that it can be used in rehabilitation especially in patients with vestibular pathology. The response to the onset of dynamic stimuli is thought to consist of reflexive responses.