Transkraniyal doğru akım uyarımının sağlıklı genç erişkinlerde statik ve dinamik denge üzerine etkisi
The effect of transcranial direct current stimulation on static and dynamic balance in healthy young adults
- Tez No: 811422
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇER ESKİKURT, DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRAK VARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Physiology, Physiotherapy and Rehabilitation, Neurology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın amacı sağlıklı genç erişkinlerde Transkraniyal Doğru Akım Uyarımının (tDCS) statik ve dinamik denge üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya 18-30 yaş 30 sağlıklı gönüllü katılımcı dahil edildi. Ayak tercihinin belirlenmesinde Waterloo Ayak Tercihi Anketi-Düzenlenmiş kullanıldı. Katılımcıların tDCS öncesi ve sonrası statik dengeleri Stork Denge Testi (SDT), dinamik dengeleri ise Y Denge Testi (YDT) ile değerlendirildi. Katılımcılar randomize olarak aktif (n=15) ve sham (n=15) olarak iki gruba ayrıldı. Aktif grubun M1 bacak bölgesine tek seans, 20 dakika, 2 mA anodal tDCS uygulandı. Sham grubuna aynı süre boyunca sham tDCS uygulaması yapıldı. Yapılan analizler sonucunda aktif ve sham grupları tDCS uygulaması sonrasında karşılaştırıldığında baskın ve baskın olmayan bacağın YDT skorları arasında anlamlı istatistiksel açıdan fark bulundu. tDCS uygulaması sonrası iki grup arasında SDT süreleri açısından istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmadı. Sonuç olarak tDCS'nin sağlıklı genç erişkinlerde statik ve dinamik denge üzerinde etkili olduğu görüldü. Bu çalışma gelecekte tDCS'nin postüral kontrol, dengeyi iyileştirme ve fiziksel performansı arrtırmaya yönelik yapılacak yeni çalışmalara bakış açısı kazandıracaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of Transcranial Direct Current Stimulation (tDCS) on static and dynamic balance in healthy young adults. The study included 30 healthy volunteer participants aged 18-30 years. Waterloo Foot Preference Questionnaire-Revised was used to determine foot preference. Static balance of the participants before and after tDCS was evaluated with the Stork Balance Test (SDT) and dynamic balance was evaluated with the Y Balance Test (YDT). Participants were randomly divided into two groups as active (n=15) and sham (n=15). A single session, 20 minutes, 2 mA anodal tDCS was applied to the M1 leg region of the active group. The sham group received sham tDCS for the same duration. As a result of the analyses, when the active and sham groups were compared after tDCS application, a statistically significant difference was found between the YDT scores of the dominant and non-dominant leg. No statistically significant difference was found between the two groups in terms of SDT times after tDCS application. In conclusion, tDCS was found to be effective on static and dynamic balance in healthy young adults. This study will provide a perspective for future studies on tDCS to improve postural control, balance and physical performance.