Subklinik mastitisli keçilerden izole edilen stafilokok türlerinin farklı virulens özelliklerinin araştırılması
Investigation of different virulence properties of staphylococcus species isolated from goats with subclinical mastitis
- Tez No: 644962
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KIRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Araştırmamızda subklinik mastitisli keçilerden izole edilen Stafilokok suşlarının virulens faktörleri, enterotoksinleri, antibiyotik duyarlılıklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Subklinik mastitisli keçilerden toplanan 110 süt örneğinden izole edilen Stafilokok suşları araştırmanın temelini oluşturmaktadır. Stafilokok suşları biyokimyasal testlere tabii tutulmuş ve koagulaz pozitif ve negatif olarak ayrılmıştır. Bu izolatlar genotipik olarak PCR ile tiplendirilmiş ardından sekans analizleri yapılarak tam identifikasyonları gerçekleştirilmiştir. İdentifiye edilen Stafilokok suşlarının Panton Valentine Leukocidin (PVL), Clumping factor (CLFA), Coagulase (coa), Alpha hemolysin (Hla), Beta Hemolysin (Hlb), Ý-hemolysin (Ý-hlg) ve Enterotoksin tiplendirilmeleri moleküler yöntemlerle yapılmıştır. Stafilokok izolatlarının sahada sıklıkla kullanılan antibiyotikler ile antibiyogramları gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak numunelerden %23.6 oranında Stafilokok izolasyonu yapılmıştır. Yapılan identifikasyon çalışmaları sonucunda, 5 S. equorum (%19), 5 S. pettenkoferi (%19), 5 S. epidermidis (%19), 3 S. warneri (%12), 3 S. caprae (%12), 2 S. capitis (%7), 1 S. simulans (%4), 1 S. hominis (%4) ve 1 S. aureus (%4), 15 (%13.8) Streptococcus sp., 13 (%12) Bacillus sp., 10 (%9) Lactobacillus sp., 7 (%6.3) Shigella sp., 7 (%6.3) E. coli, 7 (%6.3) Corynebacterium sp., 5 (%4.5) Klebsiella sp. ve 3 (%2.7) Flavobacterium sp. izole ve identifiye edilmiştir. Toplam 17 (%15.5) örnekte ise bakteriyel üreme görülmemiştir. Araştırmamızda elde edilen Stafilokok izolatlarının da söz konusu antibiyotik gruplarından olan Amoksisilin-Klavulanik asit, Ampisilin ve Penisilin G antibiyotiklerine karşı dirençli bulunduğu saptanmıştır. Bu araştırma ile subklinik mastitis etiyolojisinde yaklaşık olarak %70 oranında önemli bir rol oynayan Stafilokokların keçilerde görülen subklinik mastitis hakkındaki bölgesel profili çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to determine the virulence factors, enterotoxins and antibiotic susceptibilities of Staphylococcus strains isolated from goats with subclinical mastitis. Staphylococcus strains isolated from 110 milk samples collected from goats with subclinical mastitis constitute the basis of the study. Staphylococcus strains were subjected to biochemical tests and coagulase was divided into positive and negative. These isolates were genotypically typed by PCR and then sequenced analysis and full identification were performed. The types of Staphylococcus strains identified were Panton Valentine Leukocidin (PVL), Clumping factor (CLFA), Coagulase (Coa), Alpha hemolysin (Hla), Beta Hemolysin (Hlb), Ý-hemolysin (-hlg) and Enterotoxin by molecular methods. Antibiograms of Staphylococcal isolates were performed with antibiotics frequently used in the field. As a result, 23.6% Staphylococcus isolation was made from the samples. As a result of the identification studies, 5 S. equorum (19%), 5 S. pettenkoferi (19%), 5 S. epidermidis (19%), 3 S. warneri (12%), 3 S. caprae (12%), 2 S. capitis (7%), 1 S. simulans (4%), 1 S. hominis (4%) and 1 S. aureus (4%), 15 (13.8%) Streptococcus sp., 13 (12%) Bacillus sp., 10 (9%) Lactobacillus sp., 7 (6.3%) Shigella sp., 7 (6.3%) E. coli, 7 (6.3%) Corynebacterium sp., 5 (4.5%) Klebsiella sp. and 3 (2.7%) Flavobacterium sp. isolated and identified. Bacterial growth was not observed in 17 (15.5%) samples. Staphylococcal isolates obtained in our study were found to be resistant to Amoxicillin-Clavulanic acid, Ampicillin and Penicillin G antibiotics, which are among the mentioned antibiotic groups. With this study, the regional profile of Staphylococci, which play an important role in the etiology of subclinical mastitis by approximately 70%, on subclinical mastitis in goats was obtained.