Subklinik mastitisli keçilerde mikroorganizmaların izolasyonu ve antibiyotiklere duyarlılıklarının araştırılması
Isolation of microorganisms from goats with subclinical mastitis and detection of antibiotics susceptibility
- Tez No: 225911
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ KIRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Araştırmada 152 adet kıl keçisi süt örneğinin 102 (% 67.1)'sinden bakteri izolasyon ve identifikasyonu yapılmıştır. Geriye kalan 50 (% 32.9) örnekte ise bakteriyel üreme görülmemiştir.İdentifikasyon yapılan 102 örneğin, 71 (% 69.6)'inden S. aureus, 8 (% 7.8)'inden S. epidermidis, 5 (% 4.9)'inden S. intermedius, 6 (%.5.9)'sından S. hyicus, 3 (% 2.9)'ünden Corynebacterium sp., 4 (% 3.9)'ünden Klebsiella pneumoniae, 2 (% 2.0)'sinden Pseudomonas sp., 2 (% 2.0)'sinden E. coli ve 1 (% 1.0)'inden Mannheimia haemolytica identifiye edilmiştir.Araştırmada identifiye edilen suşlara yapılan antibiyogram testleri sonucunda S. aureus izolatlarının Amoksisilin- Klavulanik Asit'e % 100 duyarlı, Penisilin'e % 100, Kanamisin ve Oksasilin'e ise % 90 oranlarında dirençli olduğu tespit edilmiştir. Diğer izole edilen Stafilokok suşlarının da Amoksisilin- Klavulanik Asit'e % 100, duyarlı, Penisilin'e % 100 oranında dirençli olduğu tespit edilmiştir.İdentifiye edilen Corynebacterium sp., Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas sp., E. coli ve Mannheimia haemolytica suşlarının antibiyogram testleri sonucunda Ampisilin'e % 100 ve Amoxicillin-Clavulanic Acid'e % 90 oranlarında duyarlı; Penisilin ve Kanamisin'e % 100 oranında dirençli oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, microorganisms were isolated and identified to 102 (67.1%) samples from to 152 hair goats milk There was not obtained any bacterial isolation from the remaining 50 (32.9%) samples.Our of identified 102 samples were identified respectively; .S. aureus from 71 (69.6%) samples, S. epidermidis from 8 (7.8%) samples, S. intermedius from 5 (4.9%) samples, S. hyicus from 6 (.5.9%) samples, Corynebacterium sp. from 3 (2.9%) samples, Klebsiella pneumoniae from 4 (3.9%) samples, Pseudomonas sp. from 2 (2.0%) samples, E. coli from 2 (2.0%) samples and Mannheimia haemolytica from 1 (1.0%) sampleAs a result of antibiotic susceptibility tests, S. aureus isolates were found susceptible to Amoxycillin- Clavulanic Acid in the ratio of 100%, susceptible to Penicilin in the ratio of 100%, resistant to Kanamycin and Oxacillin ratio of 90%. The other Staphylocci isolates were found susceptible to Amoxycillin- Clavulanic Acid in the ratio of 100%, resistant to Penicilin ratio of 100%.Other identified isolates Corynebacterium sp., Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas sp., E. coli and Mannheimia haemolytica were found susceptible to Ampicillin in the ratio of 100%, susceptible to Amoxycillin- Clavulanic Acid in the ratio of 90%, resistant to Penicilin and Kanamycin in the ratio of 100%.