Son kullanma tarihi geçmiş ve iade edilmiş çeşitli gıdaların biyoetanol üretiminde değerlendirilmesi
Valorization of various expired and returned food products for bioethanol production
- Tez No: 644965
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT SARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada, son kullanma tarihi geçmiş ve raflardan toplanılmış çeşitli gıdalar (ketçap, mayonez, çikolata, çorba vb.) karışım halinde ve ayrıca karışımdan seçilen komponentlerden olan katı çikolata ve sıvı çikolata biyoetanol üretiminde hammadde olarak kullanılmıştır. Saccharomycess cerevisiae ve Zymomonas mobilis NRRL B-14023 organizmaları kullanılarak derin kültür fermantasyonu ve katı kültür fermantasyonu yöntemi ile üretimler yapılmış inkübasyon süresi, inokülasyon oranı, pH ve başlangıç nem oranı parametreleri optimize edilmiştir. Gıda karışımı ile yapılan üretimlerde biyoteanol üretim verimliliği 0,16 g/l/s olarak belirlenmiştir. Çalışma kapsamında sıvı çikolata ile yapılan üretimin optimum koşullarının belirlenmesi, verim/verimlilik değerleri karşılaştırılması yapılmıştır. Üretim ortamlarında pH 5,0-5,5 aralığında derin kültür üretimlerinde optimum inkübasyon süresinin 3 gün ve inokülasyon oranının %10 (hacim/hacim) olduğu belirlenmiştir. Optimum koşullarda yapılan sıvı çikolatalı üretimde 34.2 g/l etanol miktarı ile teorik verime %98,03 oranında yaklaşıldığı görülmüştür. Elde edilen verimlilik değerinin 0.48 g/l/s olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, various foods (ketchup, mayonnaise, chocolate, soup, etc.) that have expired and were collected from the shelves were used for bioetanol production as a mixture and also as single components selected from the mixture in the form of solid chocolate and liquid chocolate. Submerged culture fermentation and solid state fermentation methods have been used by using Saccharomycess cerevisiae and Zymomonas mobilis NRRL B-14023 organisms, and the incubation time, inoculation rate, pH and initial moisture content parameters have been optimized. The productivity of bioethanol production was determined as 0.16 g/l/h for the productions performed by using expired food mixture. Within the scope of this study, optimum conditions for bioethanol production by using liquid chocolate and solid chocolate were also determined and yield and productivities were compared. It was concluded that the highest bioethanol production was optained with liquid chocolate where incubation time was 3 days, the inoculation rate was 10% (w/w) and pH was 5,00-5.50 in submerged culture. The productions of bioethanol using liquid chocolate at optimum conditions, resulted in 34.2 g/l ethanol with a yield of YP/S =0.48 which is 98 % of the theoretical yield.