Kafa travmalı hastalarda bilgisayarlı tomografi'de saptanan rastlantısal bulguların geriye dönük incelenmesi
- Tez No: 644970
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR SÖĞÜT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde teknolojik gelişmelere paralel olarak; bilgisayarlı tomografi (BT), kafa kravmalı hastaların değerlendirilmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Farklı bir endikasyon için tarama yapılırken beklenmedik (insidental) bulgular tespit edilebilir. Son zamanlarda acil servislerde kullanılan bu görüntüleme yöntemindeki artışa bağlı olarak insidental bulguların saptanmasında da artış meydana gelmektedir. Bu çalışma ile, kafa travması nedeni ile acil servise başvuran hastalardaki beyin BT taramalarında tespit edilen rastlantısal bulguların klinik öneminin değerlendirilmesi, yaş ve cinsiyet ilişkisinin ortaya konması amaçlandı. Gereç ve Yöntem Ocak 2017 – Aralık 2019 tarihleri arasındaki dönemde Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haseki Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Acil Tıp Kliniği'ne başvuran, beyin tomografisi çekilen pediatrik ve yetişkin tüm hastalar çalışmaya dahil edilmiş olup, bu hastalar içinde travma dışı olanlar çalışma dışında bırakıldı. İlgili hasta grubunun beyin BT taramalarında tespit edilen rastlantısal bulgular ise vaka veri formuna kaydedildi. Çalışmanın doğru bir şekilde ele alınması adına yanlış ICD kodu kullanılan, yabancı uyruklu, uygunsuz çekim ve/veya raporu bulunan ve kimlik bilgisi yetersiz hasta grupları da değerlendirme dışında bırakılarak, çalışma sonuçlarının doğruluk payının arttırılması hedeflendi. Çalışmaya dahil edilen hasta grubu içinde bilgisayarlı beyin tomografilerinde insidental bulgu saptananlar Grup 1 (klinik olarak anlamlı) ve Grup 2 (klinik olarak anlamlı değil) olarak sınıflandırıldı. İlgili gruplar cinsiyet, yaş ve yaş dekatları (0-9, 10-19,20-29, 30-39, 40-49, 50-59, 60-69, 70-79, 80-89, 90-99, 100
Özet (Çeviri)
Retrospective examination of incidental findings detected in Computed Tomography in patients with head trauma Aim Nowadays, in parallel to technological developments; computed tomography (CT) is widely used in the evaluation of patients with head neck injuries. While the main purpose of this imaging method is to determine other indications, unexpected possible findings can be detected by chance. There has been an increase in the detection of incidental findings due to the increase in this imaging method used in emergency services recently. In this study, it is aimed to evaluate the clinical significance of incidental findings detected in brain CT scans in patients admitted to the emergency department due to head trauma, and to reveal the relationship between age and gender. Materials and Methods All pediatric and adult patients who applied to the Emergency Medicine Clinic of Health Sciences University Haseki Health Application and Research Center for three years between January 2017 and December 2019 are included in the study, and those who are not traumatized among these patients are excluded from the study. The random findings detected in the brain CT scans of the relevant patient group is recorded in the case data form. In order to make the study correctly, it is aimed to increase the accuracy of the results of the study by excluding the patient groups who are foreign nationals, who has inappropriate shooting and / or reports, and who has insufficient credentials. Among the patient group included in the study, those with incidental findings on computed tomography scans are classified as Group 1 (clinically significant) and Group 2 (not clinically significant). Relevant groups gender, age and age decades (0-9, 10-19,20-29, 30-39, 40-49, 50-59, 60-69, 70-79, 80-89, 90-99, 100