Sevinç Çokum'un Hilal Görününce adlı romanında söz dizimi
Syntax in the Sevinç Çokum's Hilal Görününce novel
- Tez No: 644981
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 799
Özet
Bu çalışmada, Sevinç Çokum'un Hilal Görününce adlı romanının yüzde ellisinden elde edilen bir bütünce, söz dizimi açısından incelenmiştir.“Giriş”bölümünde, bütüncenin oluşturulduğu Hilal Görününce romanı tanıtılarak romanın yazarı ve dil özellikleri üzerinde durulmuş, çalışmayla ilgili genel bilgiler verilmiştir.“Kavramların İşaretlenmesi”adlı birinci bölümde Türkçenin kavram işaretleme yolları üzerinde durularak kavramlar bütünce temelinde örneklendirilmiştir.“Taban Hâlindeki Ögeler”adlı ikinci bölümde isim ve fiil tabanları,“Kavram İlişkileri”adlı üçüncü bölümde geçici kavram ilişkileri incelenmiştir.“Cümle”adlı dördüncü bölümde cümlenin ögeleri,“Cümle Üstü Ögeler”adlı beşinci bölümde cümlenin kurucu olmayan ögeleri ele alınmıştır.“Cümle Yapıları”adlı altıncı bölümde formüllendirilmiş cümle kalıpları ve örnekleri,“Cümle ve Cümle Kalıplarının Kullanım Oranları”adlı yedinci bölümde de cümle ve cümle kalıplarıyla ilgili istatistikî bilgiler verilmiştir.“Sonuç”bölümünde ise ulaşılan sonuçlara yer verilmiştir. Çalışmanın sonuna“Şekil Bilgisi Dizini”ve“Kaynakça”kısımları eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a corpus consisting of fifty percent of the Sevinç Çokum's Hilal Görününce is analyzed by its syntax values. In the“Introduction”, Sevinç Çokum's Hilal Görününce novel that constitutes the corpus of the study is introduced while writer and novels language properties are accentuated and a general information of the study is provided. In section one,“Marking of the Concepts”, concept marking methods of Turkish language are emphasized and exemplified on the corpus basis. In section two,“Elements in Base Form”, noun and verb bases, and in section three“Concept Relations”, provisional concept relations are examined. In section four,“Sentence”, the elements of sentences, and in section five,“Elements out of Sentence”, non-formative elements of the sentence are discussed. In section six,“Sentence Structures”, formulized sentence patterns and its examples, and in section seven,“Usage Rate of Sentence and Sentence Patterns”statistical information of sentences and sentence patterns is provided. In“Conclusion”, the conclusions drawn from the study are included. At the end“Morphology Index”and“Bibliography”parts are added.