Sıçanlarda yaşa bağlı olarak timus ve periferal kan dokusunda bulunan lenfositlerin histokimyasal ve histometrik incelenmesi
Investigation of histochemical and histometric in thymus and blood tissues due to rats age
  1. Tez No: 644984
  2. Yazar: ALPER YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KANTER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma sıçanlarda yaşa bağlı olarak timus ve periferal kan dokusunda bulunan lenfositlerin histokimyasal ve histometrik incelenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmada 60 Wistar Albino sıçan kullanıldı. Farklı yaş grubundaki sıçanlar dekapite edilerek timus ve kan dokulan uzaklaştırıldı. Timus dokuları sırasıyla formol-sukroz ve Holtz solüsyonunda tespit edildi. Kan dokuları ise heparinli tüplere alındı. Alfa naftil asetat esteraz (ANAE) pozitif lenfositleri belirlemek amacıyla kriyostatta timus dokusundan alıan kesitler, pH 5.8'de 5 dakika, kan dokusundan yapılan frotiler ise pH 5.8 'de 3 saat süre ile inkübasyon solüsyonunda boyandı. Timusta her donem için korteks ve medullada bulunan toplam ANAE (+) lenfosit dağılımı istatistiksel olarak değerlendirildiğinde en fazla puberte, en az ergin dönemde bulunduğu; prepuberte döneminde ise ergin döneme göre bu sayının anlamlı bir şekilde fazla olduğu saptandı. Kan dokusunda ise ANAE pozitif lenfosit sayılarının prepuberte döneminde oldukca az,puberte döneminde en fazla, ergin dönemde ise puberteye göre az ancak prepuberte dönemine göre fazla olduğu saptandı. Kan dokusunda ANAE negatif lenfositler B lenfosit olarak değerlendirildi. Kan örneklerinde ANAE (+) lenfositlerin oranı prepuberte ve puberte dönemlerinde timustaki dağılımla paralellik gösterirken, sadece ergin dönemde periferal kandaki pozitiflik oranının timusa göre oldukça yüksek çıkması timustaki involusyona bağlanabileceği gibi, periferdeki bellek T hücrelerinin sürekli olarak proliferasyonu sonucu da bu artışın olabileceği kanaatini taşımaktayız.
Özet (Çeviri)
This study was performed to investigate the histochemical and histometric distribution of lymphocytes in thymus and blood tissues of the rats depending on their different age stages. In the study, 60 Wistar albino rats were used. Thymus and blood tissue samples were taken following decapitation. Thymus tissues were firstly placed in formal-sucrose and then Holtz solutions for fixation. Blood samples were put into the heparinized tubes. To determine the alpha naptyhl acetate esterase (ANAE) positive lymphocytes from the both tissues, thymus tissue sections cut into 10 π thickness by cryostat microtome and smears made from blood samples were stained in the incubation solutions for 5 minutes and 3 hours at pH 5.8, respectively.When the ANAE (+) positive lymphocytes existence in cortical and medullar parts of the thymic tissue were evaluated for each stage statistically; the most numbers in puberty and the least in adult stage were found respectively whereas the pre-puberty stage were found to have much more positive lymphocytes compared with the adult stage. In the blood tissue samples, the numbers of ANAE positive lymphocytes were found to be very few in pre-puberty stage, the most in the puberty stage; however, the numbers of the cells in the adult stage were fewer than puberty but more than pre-puberty stages. The ANAE negative lymphocytes in the blood tissue samples were regarded as B lymphocytes. While the rate of lymphocytes in pre-puberty and puberty stages in blood samples paralleled with their distribution in the thymic tissue, the rate of positive lymphocytes in peripheral blood was much more higher than thymus tissue only in the adult stage, which it could be postulated that abundant numbers might have been because of thymus involution or constant proliferation of the memory T cells in periphery.