Kur'an'da ilim-amel ilişkisi
The relationship between knowledge and practise in the Qur'an
- Tez No: 644985
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL HACIMÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çağımızda her türlü bilgiye olduğu gibi dini bilgiye ulaşmak da her zamankinden daha kolay hale gelmiştir. Ancak tüm zamanlardan farklı olarak çağımızdaki sosyal ve siyasal problemlerin temel nedeni bilgisizlik/cehalet değil bilginin teoriden pratiğe aktarılmamasıdır. Bu çalışmada Kur'an ve Sünnet'in ilme yüklediği anlam, ilmin amacı ve bilinen doğruların pratik davranışlara aktarılmasının önemi ele alınmıştır. Ayrıca ilim-amel ilişkisiyle doğrudan bağlantılı olan söz-davranış tutarlılığı da ayrı bir bölüm olarak incelenmiştir. Söz-davranış tutarsızlığının özellikle çocuk ve gençler açısından önemine değinilmiştir. Söylediklerini yapmayanlar başkalarına hakkı anlatmalı mı yoksa anlatmamalı mı? sorusuna cevap aranmıştır. Çalışmada konuyla ilgili ayet ve hadisler bir araya getirilmiş, bunlarla ilgili tefsir ve şerh kaynakları taranmış, konunun anlaşılmasına yardımcı olacak akademik çalışmalar incelenmiştir. Sonuç olarak ilim-amel ilişkisinin düşünülenden daha önemli olduğu, dünyevi ve uhrevi sonuçlarının daha ciddi olduğu açığa çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In our age, it became very possible to reach the knowledge, as for religious knowledge, the same is true. However, the basic reason of social and political problems today is not the ignorance, but it is the knowledge that we have in theory; not in practice or in our behavior. In this study, we handle the knowledge according to Qur'an and the Sunnah, and the aim of it, and the importance of converting knowledge into the practice. Besides, we handle the consistency of word and practice which is quite related with knowledge and practice. We also mention here, the importance of the inconsistency between word and practice on children and young people. We also question here 'Should they declare the truth who don't follow it? Or Shouldn't they?' and in this study we have collected the ayats and hadiths which are linked to subject, and we have scanned tafsir and sharh sources, and to realize better we searched the academic works. As a result, the importance of relation between knowledge and practice is more important than we think, and we have realized that its outcomes in this world and here after is more crucial.