The Impact of TV commercials on the product and brand choices of children
TV reklamlarının çocukların ürün ve marka seçimi üzerindeki etkisi
- Tez No: 64506
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
ÖZET TV Reklamlarının Çocukların Ürün ve Marka Seçimi Üzerindeki Etkisi Hande TÜRKER Piyasalar her geçen gün yeni ürünlerin yaratılışına, üretimine ve pazarlara tanıtılmasına şahit olmaktadır. Bu ürünlerin herbiri farklı hedef kitlelere veya farklı tüketici gruplarına yönelik olarak hazırlanmaktadırlar. Bu tüketici gruplarının arasında“çocuklar”, birçok firma için. çok önemli bir kategoriyi teşkil etmektedir. Çocuk ürünleri piyasası birçok değişik ürün grubunu kapsayan, hızla gelişen, son derece dinamik bir ortamdır. Bu sebeple, çocuklara yönelik olarak hazırlanan ürünlerin başarıya ulaşmasında hedef kitleye ulaşmak için kullanılan pazarlama teknikleri son derece büyük bir önem taşımaktadır. Bu çalışma, bu pazarlama tekniklerinden biri olan ve belki de çocuklara bir ürünü tanıtıp sevdirmekte en sık kullanılan taktiklerden biri olan TV reklamlarının ne kadar etkili olduğunu ölçmek üzere yapılmıştır. Araştırmanın amacı, TV reklamlarının çocukların tüketiciler olarak yaptıkları seçimlerde bir etkisinin olup olmadığını ortaya çıkarmaktır. Çalışmanın ilk aşamasında, bu konuda daha önce yapılmış olan araştırmalar incelenmiş ve bu araştırmalarda kullanılan en önemli değişkenlerden oluşan bir model oluşturulmuştur. Oluşturulan modelden yola çıkarak hazırlanan hipotezleri test etmek amacıyla bir anket hazırlanmış ve bu anket İstanbul'da, dört özel ilkokulda, 362 çocuk ve veli üzerinde uygulanmıştır. Toplanan.bilgilerin istatistiki değerlendirmeleri için SPSS/PC 5.0.1 versiyonu kullanılmış ve test sonuçlarına ulaşmak için frekans analizleri, pearson korelasyonu, t-test ve ki-kare testleri uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlan kısaca özetlemek gerekirse, şunları söyleyebiliriz: Çocukların bir ürünü satin alma veya talep etme istekleri ürün için hazırlanmış olan TV reklamlannm ilgi çekiciliği ile doğrudan bağlantılıdır. Ayrıca, çocuklar yaşlan ilerledikçe, TV reklamlanm daha iyi anlamalanna rağmen, onlardan daha az vietkilenmekledirler. Bunun yanısıra, yaşı kaç olursa olsun, daha fazla televizyon reklamı izleyen çocuklar anne-babalanndan reklamını izledikleri ürünleri daha fazla talep etmektedirler. Bir diğer sonuç, çocukların TV reklamlarına karşı belli bir yaklaşım veya tutum belirlediklerini ve bu tutumun da onların reklamlardan etkilenme derecesini etkilediğini ortaya koymuştur. Bu yaklaşımın belirlenmesinde anne-babanın rolü beklenenin aksine yok denecek kadar az, çocuğun yaşının rolü ise çok büyüktür. Araştırma, çocukların, yaşlan ilerledikçe reklamlara karşı gittikçe olumsuzlaşan bir tutum içine girdiklerini ve bunun da onların reklamlardan daha az etkilenmelerinin sebeplerinden biri olduğunu göstermiştir. Bu bulgular, bu araştırmanın vardığı temel sonuçların çok kısa bir özetidir. Test sonuçlan hem istatistiki olarak, hem kavramsal olarak çalışmanın ilgili kısımlannda detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Bu çalışmanın sonuçlan göstermiştir ki çocuklar için hazırlanan TV reklamları, kullanılabilecek değişkenlerin fazlalığı ve çocuk reklamlan endüstrisinin içinde bulunduğu gelişme süreci nedeniyle her zaman farklı kapsamlı araştırmalara açık bir konudur. VÜ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Metaphysical Foundation of Freudian Psychology: A Transcendental Reconsideration by Ayfer Dost In the present thesis we compare the metaphysical foundations of Kant's ontology (as it is given in Kant's First Critique) and Freud's psycho-analytic theory. This comparison involves an investigation of the understanding of soul in a theoretical framework in view of these two approaches. In that study we try to show that the foundations of psycho-analytic theory partially and ontologically rests on the elements of the transcendental philosophy and that psycho-analytic theory also contains elements which appear to be complementary to Kantian metaphysics. We can summarize the conclusion of this investigation in the following way: In the Critique of Pure Reason Kant aims at an ontological investigation of the Gegenstand(s) whose source lies in the (outer) thing-in-itself. For this reason, his understanding and theoretical constitution of soul in the First Critique is limited to the consideration of the soul as the ground of the possibility of the knowledge of things that appear in space as substantial entities. Yet such a constitution renders the knowledge of the soul, that is the science of psychology as theoretically impossible. In this regard we conclude that by including the (inner) thing-in-itself, that is the id (it) into the theoretical framework of the constitution of the soul and by introducing the capacity of the memory as a transcendental capacity into the constitution of the mind, psycho-analytic theory extends the limits of transcendental philosophy and thereby provides a theoretical ground for the possibility of psychology as a science proper. IVshown that younger children are persuaded more from TV commercials compared to older children. On the other hand, older children have been proven to have a better understanding of TV commercials compared to younger ones. Additionally, irrespective of age, children who are exposed to more TV, and thereby more TV commercials, make more purchase requests from their parents with the effect of these commercials. it has also been proven that children develop attitudes toward commercials and that this attitude affects their persuasion levels from TV advertising. in the formation of this attitude, parents are not very influential but age is important. As children grow older, they develop a more negative attitude toward commercials which decreases their persuasion levels from TV advertising. These are some of the striking conclusions reached at the end of this research. The statistical test results are presented in both statistical and conceptual forms in the related sections of the study in greater detail. The implications of the study show that the subject of children's TV commercials is alvvays öpen to further research because of the variety of the variables that are related to the issue and the growing trend of the children's commercial industry. v