Investigation of the relationship of technology use with eating behavior and obesity
Teknoloji kullanımının yeme davranışı ve obezite ile ilişkisinin araştırılması
- Tez No: 645095
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE GÜLİZ DİRİMEN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada teknolojik cihaz kullanımının, yeme davranışı ve obezite ile ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul'da bulunan özel bir tıp merkezindeki Beslenme ve Diyet Polikliniği'ne başvuran, herhangi bir hastalığı olan veya olmayan, 15-65 yaş aralığında olan, teknolojik cihaz kullanan, Türkçe anlayan ve konuşabilen 206 katılımcı oluşturmuştur. Örneklem seçimi, araştırmaya gönüllü olarak katılma esasına dayanmıştır. Yapılan araştırmada veriler; Veri Toplama Formu, Yeme Tutum Testi (EAT-26) ve Teknoloji Bağımlılığı Ölçeği (TBÖ) kullanılarak elde edilmiş, analizlerin gerçekleştirilmesi SPSS-23 istatistiksel paket programı kullanılarak yapılmıştır. Çalışmamızın sonucunda; teknoloji bağımlısı olan ve olmayan bireylerin BKİ değerleri birbirine benzer düzeyde bulunmuş, ancak teknoloji bağımlılığı olan kadınların (%65,45, n=125) oranının, teknoloji bağımlılığı olan erkeklere (%34,55, n=66) göre daha fazla olduğu görülmüştür. Teknoloji bağımlısı olan ve olmayanlarda BKİ değerlerine göre bozulmuş yeme davranışı durumu incelendiğinde, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (sırasıyla; p=0,524, p=0,143).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the relationship between the use of technological devices, eating behavior and obesity. The sample of the study consisted of 206 participants who applied to the Nutrition and Diet Policlinic in a private medical center in Istanbul, who had or did not have any disease, who were 15-65 years old, who used technological devices, who could understand and speak Turkish. Sample selection was based on the voluntary participation in the research. The data in the research; The Data Collection Form was obtained using the Eating Attitude Test (EAT-26) and the Technology Addiction Scale (TBÖ), and the analysis was carried out using the SPSS-23 statistical package program. As a result of our study; BMI values of individuals with and without technology addiction were found to be similar, but it was observed that the ratio of women with technology addiction (65.45%, n=125) was higher than that of men with technology addiction (34.55%, n=66). When abnormal eating behaviors were examined according to BMI values in technology addicts and non-addicts, there was no statistically significant difference between the groups (p=0.524, p=0.143, respectively).