An investigation of the relationship between personal and social information and communication technology use and digital trust
Kişisel ve sosyal bilgi ve iletişim teknolojileri kullanımı ile dijital güven arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 840675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SACİP TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
İnsan davranışlarının güven duygusundan etkilenme eğilimi göz önünde bulundurulduğunda, güven duygusunun insan hayatının neredeyse her alanında çok önemli bir rol oynadığı söylenebilir. Teknolojik gelişmelerin yaygınlaşmasıyla birlikte güven, içinde yaşadığımız dijital dünyanın da temel parçalarından biri haline gelmiştir. Bu çalışma, belirli elektronik cihazlara sahip olup olmamanın, bazı sosyal medya platformlarında hesap sahibi olup olmamanın ve bazı internet bağlantı türlerini kullanıp kullanmamanın; kişilerin dijital güven düzeyi üzerindeki etkilerini analiz etmeyi hedeflemektedir. Ayrıca, internet bağlantısına yönelik memnuniyet düzeyinin dijital güvenle olan ilişkisi incelenmiştir. Son olarak, insanların Sosyal Teknolojik Merdiven üzerindeki rollerinden kaynaklanan dijital güven düzeyi farklılıkları analiz edilmiştir. Kısaca, bu çalışmanın ana amacı, kişisel ve sosyal bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) kullanımının, dijital güven düzeyi üzerindeki olası etkilerini incelemektir. Çalışmada analiz edilen veriler, 36 farklı ülkedeki 5329 katılımcıdan, üç seviye altındaki on bileşeniyle dijital güven düzeyini ölçmekte kullanılan e-Güven Anketi aracılığıyla toplanmıştır. MANOVA'nın parametrik olmayan bir alternatifi olan Munzel-Bruner analizi, kişisel ve sosyal BİT kullanımı ile ilgili olan her bir özellik ve dijital güven bileşenleri üzerinde uygulanmıştır. Çalışmanın sonuçları, belirli elektronik cihazlara sahip olup olmamanın, bazı sosyal medya platformlarında hesap sahibi olup olmamanın ve bazı internet bağlantı türlerini kullanıp kullanmamanın; kişilerin dijital güven düzeyi üzerinde önemli etkilere sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca, internet bağlantısına yönelik memnuniyet düzeyinin dijital güven düzeyiyle önemli derecede ilişkili olduğu ve kişilerin Sosyal Teknolojik Merdiven üzerindeki rollerinin dijital güven düzeylerini etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Considering the tendency of human behaviour to be affected by the feeling of trust, it can be inferred that trust has an essential role in nearly every aspect of human life. With the proliferation of technological developments, it became one of the key features of the digital world we live in as well. Hence, this study aims to examine the differences between owning specific electronic devices or not, having an account on some social media platforms or not, using some Internet connectivity types or not in terms of the level of digital trust of people. In addition, the relationship between connectivity satisfaction and digital trust is analysed. Finally, the difference between people according to their level of Social Technographic Ladder in terms of digital trust is examined. In short, the main purpose of this study is to analyse the possible impacts of personal and social ICT use on the level of digital trust. The data analysed has been gathered from 5329 participants from 36 different countries around the world by using e-Trust Survey, which is an online questionnaire that measures the level of digital trust with ten components under three levels. Munzel-Bruner analysis, a non-parametric alternative of MANOVA, has been applied on the components of digital trust across each personal and social ICT use information. Results of the study showed that there are significant differences between owning specific electronic devices or not, having an account on some social media platforms or not, using some Internet connectivity types or not in terms of the level of digital trust of people. In addition, it is revealed that connectivity satisfaction is significantly correlated with digital trust. Finally, it is found that people's level on Social Technographic Ladder has significant main effects on their level of digital trust.