The role of language in the formation of national identity in post-Soviet Kazakhstan
Sovyet sonrası Kazakistan?da dilin ulusal kimlik oluşumundaki rolü
- Tez No: 228439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL AYDINGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tezin amacı Sovyet sonrası Kazakistan'da dil ve ulusal kimlik oluşumu arasındaki ilişkiyi incelemektir. Sovyetler Birliği'nin dağılmasının hemen ardından bağımsızlığını kazanan Kazakistan Cumhuriyeti'nde uygulanan dil politikaları Kazak dilinin desteklenmesinin yanı sıra bu dilin devlet kurumlarındaki ve kamusal alanlardaki kullanımının teşvik edilmesini ve halk arasında milli bilincin yaygınlaşmasını amaçlamıştır. Her nekadar resmi çabalar ve siyasi aktörlerin söylemleri Kazak dilinin statüsünü artırmayı hedeflese de, demografik yapı, Kazak dilin niteliği ve kır-kent ikiliği gibi faktörler dil politikalarının etkin bir şekilde uygulanmalarını engellemiştir. Bu tezin temel iddiası, sözü edilen faktörler nedeni ile kısa vadede Kazak dilinin Kazakistan halkı tarafından iletişim aracı olarak kullanılamayacağıdır. Kazak dili, ulusal kimlik oluşum sürecinde, sembolik bir unsur olmuş ve olmaya devam edecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to analyze the relationship between language and the formation of national identity in post-Soviet Kazakhstan. The launch of language policies in the Republic of Kazakhstan right after the break up of the Soviet Union aim to promote the status of Kazakh language as well as to support its use in state and public life spheres as a means of communication and to foster the national consciousness among the public. Although, official efforts combined with the discourses of the political elites aim to promote the status of the Kazakh language, various factors such as, the demographic structure, the quality of the Kazakh language and the rural and urban dichotomy, hindered the effective enforcement of these policies. The main argument of the thesis is that due to the existing factors which are mentioned above the usage of Kazakh language by the people of Kazakhstan as a means of communication in the short-run does not seem to be attainable. The Kazakh language, within the process of national identity formation, acts and would remain to act as a symbolic tool.