Total diz artroplastisinde sabit insert ve hareketli insert dizaynlarının uzun dönem sonuçlarının değerlendirilmesi
Long-term results of fixed and mobile bearing designs in total KNEE arthroplasty
- Tez No: 645117
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ATİLLA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Total diz artroplastisi (TDA), diz osteoartritinde yüksek başarı gösteren bir prosedür olarak tüm dünyada ve ülkemizde giderek artan oranda uygulanmaktadır. Diz artroplastisi uygulanan bireylerin ortalama yaşlarındaki düşüşle birlikte, protezin uzun süre sağkalımı ve cerrahinin klinik sonuçları hakkındaki hasta beklentileri son zamanlarda artmıştır. Çalışmamızda uzun dönem takip süresi sonunda, Posterior stabilize total diz protezi sisteminin sağkalım oranını, klinik ve radyolojik sonuçlarını değerlendirmeyi planladık. Haziran 2002-Ocak 2010 tarihleri arasında Anabilim Dalımızda Nexgen LPS-Flex (posterior stabilized- Posterior stabilize) diz sistemi ile total diz artoplastisi uygulanan ve en az 10 senelik takip süresi olan 248 hastanın 328 dizi incelenmiştir. Ortalama takip süresi 13.2± 2.1 yıl olan hastaların %16.9'u erkek iken ortalama yaş 67.2yıl (25-81) idi. 69 dizde hareketli insert tercih edilirken 259 dizde ise sabit insert tercih edilmişti. Amerikan Diz Cemiyeti'nin değerlendirme sistemi ve Unutulmuş Eklem Skoru'nun Türkçe Adaptasyonu kullanılarak ameliyat öncesi ve son takip dönemindeki klinik ve fonksiyonel değerlendirmeler yapıldı.
Özet (Çeviri)
Total knee arthroplasty (TKA) procedure is being applied increasingly all over the world and in our country with high success rate in knee osteoarthritis. With decrease in the average age of individuals undergoing knee arthroplasty, patient expectations for prolonged survival of the prosthesis and clinical outcomes of surgery have recently increased substantially. In this study, we aimed to analyze long-term survival rate, clinical and radiological outcomes of posterior stabilized knee system. Between June 2002 and January 2010, 328 knees of 248 patients who underwent total knee arthroplasty with Nexgen LPS-Flex knee system in our department with a minimum 10 years of follow-up period were evaluated. The mean follow-up was 13.2± 2.1 years and 16.9% of the patients were men. The mean age was 67.2 years (25y-81y). In the majority of patients, the etiology was primary knee osteoarthritis (273 knees.) and rheumatoid arthritis (43 knees). Mobile insert was preferred in 69 knees while fixed insert was preferred in 259 knees. Clinical and functional evaluation of the patients was performed by using the American Knee Society Score and Turkish Adaptation of the Forgotten Joint Score (FJS).