Travma deneyimi yaşayan üniversite öğrencilerinin başa çıkma tutumları ve travma yaşantısı sonrası büyümeyle ilişkili faktörler
Coping styles of the trauma-experienced university students and the factors contributing to posttraumatic growth
- Tez No: 645142
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYDA TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada travma sonrası büyüme ve travma sonrası stres belirtilerinin, bireylerin başa çıkma tutumları, algılanan sosyal desteği ve travmatik olayın şiddeti açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca travma sonrası büyüme ile travma sonrası stres belirtileri arasındaki ilişki de incelenmektedir. Araştırma en az bir travma deneyimlemiş 240 üniversite öğrencisi ile yürütülmüştür. Katılımcılara Demografik Bilgi Formu, Travma Sonrası Stres Tanı Ölçeği, COPE (Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği), Algılanan Elde Edilebilir Destek Ölçeği ve Travma Sonrası Büyüme Envanteri elden verilerek uygulanmıştır. Veriler, tanımlayıcı istatistikler metotlar, açımlayıcı faktör analizi, Pearson Korelasyon analizi ve aşamalı regresyon analizi ile sınanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, Travma Sonrası Büyümeyi pozitif yönde yordayan değişkenler; Travma Sonrası Stres Belirtileri, Algılanan Sosyal Destek, Sosyal Destek Kullanımı ve Aktif Başa Çıkmadır. Travma Sonrası Stres Belirtilerini pozitif yönde yordayan değişkenler; Travma Şiddeti ve Alkol İlaç Kullanımı, negatif yönde yordayan değişkenler ise Algılanan Sosyal Destek ve Aktif Başa Çıkmadır. Sonuç olarak, bireyin başa çıkma tutumları ve sosyal desteğinin, travma sonrası sağaltıcı rolü bu araştırmanın sonuçları ile bir kez daha ortaya konmaktadır. Bulgular klinik çalışma çerçevesinde değerlendirilerek literatüre ve klinik çalışmalara katkıları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the relationship between posttraumatic growth and posttraumatic stress symptoms with individual's coping style, perceived social support and severity of the traumatic event. Additionally, the relationship between posttraumatic growth and posttraumatic stress symptoms is examined. The participants are selected from public and private university students who have experienced at least one traumatic event (N=240). The Demograhic Information Form, The Posttraumatic Diagnostic Scale, COPE Inventory, Perceived Available Support Scale and Posttraumatic Growth Inventory are given to participants to fill out during class time. The data is examined with descriptive and inferential statistical methods, including exploratory factor analysis, Pearson Correlation analysis and stepwise regression analysis. According to results, Posttraumatic Stress Symptoms, Perceived Social Support, Seeking Social Support and Active Coping Style predicted Posttraumatic Growth in positive direction. Severity of Traumatic Event, Alcohol-drug Disengagement predicted Posttraumatic Stress Symptoms in positive direction and Perceived Social Support and Active Coping Style predicted Posttraumatic Stress Symptoms in negative direction. Findings support the therapeutic role of person's coping style and social support after trauma. Results are discussed in the frame of clinical research. Contribution of this research to the literature and to applied clinial settings area is also discussed.