Greyfurt, kamkat ve hünnap meyvelerinden elde edilen pektin ve 3 farklı modifiyesinin kimyasal kompozisyonun belirlenmesi ve MKN-45 hücre hattındaki sitotoksik etkilerinin tespiti
Determination of chemical composition of pectin obtained from grapefruit, kumquat and jujube fruits and its 3 different modifications and determination of cytotoxi̇c effects on MKN-45 cell line
  1. Tez No: 698052
  2. Yazar: SELİME ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİT EMRE KIZIL, DOÇ. DR. ENES DERTLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Gıda Mühendisliği, Moleküler Tıp, Biotechnology, Food Engineering, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Son yıllarda, bitkisel doğal polisakkaritlerin biyolojik aktiviteleriyle ilgili yapılmış olan çalışmalar, birçok bitki ve meyvenin yapısında bulunan ve kompleks bir yapısal polisakkarit olan pektine olan ilgiyi artırmıştır. Bu çalışmada mide kanseri (MKN-45) hücre hattında; greyfurt, hünnap ve kamkat pektinleri ile onların modifiye ürünlerinin antiproliferatif etkisinin in vitro olarak incelemesi amaçlanmıştır. FTIR ile üretilen pektinlerin spektrumlarının ticari pektin spektrumu ile benzer olduğu ve aynı zamanda literatürde bahsi geçen pektin için belirlenmiş karakteristik pikleri de bulundurdukları tespit edilmiştir. Galakturonik asit miktarı ise greyfurt pektininde 612 mg/g, hünnap pektininde 544 mg/g ve kamkat pektininde 704 mg/g kuru pektin olarak bulunmuştur. DSC analizi sonucu bütün pektin örnekleri ve modifiyeleri için bir endotermik pik bir ekzotermik pik gözlemlenmiştir. Çalışmada kullanılan 3 meyveden elde edilen pektinlerin ve bu pektinlerden elde edilen fiziksel ve kimyasal modifiye ürünlerin, MKN-45 hücre hattındaki sitotoksik bir etkiye sahip olmadığı ön çalışmalar ile tespit edilmiş olduğundan pektinlerin enzimatik modifiye ürünlerinin sitotoksik etkisi tespit edilmiştir. Greyfurt pektininden elde edilen enzimatik modifiye ürünün bütün konsantrasyonlarda yüksek sitotoksik etki gösterdiği tespit edilmiş ve 0,075 mg/ml uygulanan konsantrasyonun en etkili konsantrasyon olduğu görülmüştür. Kamkat pektinin enzimatik modifiye ürününde ise bütün konsantrasyonların sitotoksik özellik gösterdiği ve 0,3 mg/ml, 0,15 mg/ml ile 0,075 mg/ml uygulanan konsantrasyonların en etkili olduğu ve istatistiksel olarak benzer etki gösterdikleri belirlenmiştir. Hünnap pektininden enzimatik yolla elde edilen modifiye ürünün de 1,2 mg/ml'lik konsantrasyonu haricindeki bütün konsantrasyonlarının sitotoksik etki gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, studies on the biological activities of plant natural polysaccharides have increased the interest in pectin, a complex structural polysaccharide found in the structure of many plants and fruits. In this study, it was aimed to investigate the in vitro antiproliferative effects of grapefruit, jujube and kumquat pectins and their modified products in gastric cancer (MKN-45) cell line. It was determined that the spectra of pectins produced by FTIR were similar to the commercial pectin spectra and also had characteristic peaks for pectin mentioned in the literature. The amount of galacturonic acid was found to be 612 mg/g in grapefruit pectin, 544 mg/g in jujube pectin and 704 mg/g in kumquat pectin. As a result of DSC analysis, one endothermic peak and one exothermic peak were observed for all pectin samples and modifications. Since the pectins obtained from the 3 fruits used in the study and the physical and chemical modified products obtained from these pectins did not have a cytotoxic effect in the MKN-45 cell line, the cytotoxic effect of the enzymatically modified products of pectins was determined by preliminary studies. It was determined that the enzymatically modified product obtained from grapefruit pectin had a high cytotoxic effect at all concentrations, and the 0.075 mg/ml was found to be the most effective concentration. In the enzymatic modified product of kumquat pectin, it was determined that all concentrations showed cytotoxic properties and 0.3 mg/ml, 0.15 mg/ml and 0.075 mg/ml applied concentrations were the most effective and showed statistically similar effects. It has been determined that all concentrations of the modified product obtained from jujube pectin by the enzymatic way, except for the concentration of 1.2 mg/ml, have cytotoxic effect.