Elit seviyede spor yapan ve yapmayan bedensel engelli bireylerin benlik saygısı ile sosyal görünüş kaygılarının yaşam doyum düzeylerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of the selection of self response to social disabled individuals and the effects of life to life satisfaction levels
- Tez No: 645152
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ACET
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırmada elit seviyede spor yapan ve yapmayan bedensel engelli bireylerin benlik saygısı ile sosyal görünüş kaygılarının yaşam doyum düzeylerine etkisinin incelenmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmanın evreni; İstanbul ilinde yaşamakta olan sedanter bedensel engelli bireyler ve 2018-2019 Bedensel engelli Türk milli takım kamplarında yer alan paralimpik sporcular oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini; İstanbul İli Avrupa Yakası (Bağcılar, Güngören, Eyüp, Bayrampaşa) ilçelerinde yaşayan Sedanter Engelli Bireyler (n=169) ve 2018-2019 bedensel engelli Türk milli takım kamplarında yer alan Elit Seviyede Spor Yapan Engelli Bireyler (n=158) oluşturmaktadır. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı araştırmada katılımcılara, kişisel bilgi formu, Coopersmith Benlik Saygısı Envanteri, Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25.0 programıyla analiz edilmiştir. Adaylara ilişkin kişisel bilgiler, envanter ile ölçek ortalamaları, frekans (f) ve yüzde (%) değerleri tespit edilmiştir. Ölçek puanlarının normal dağılım göstermediği, yapılan analizler sonucunda belirlenmiş olup veriler üzerinde non- parametrik testler uygulanmıştır. İstatistikî işlem olarak kurgulanan araştırma modeli kapsamında, belirlenen hipotezlerin test edilmesi için Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis Testi ve Pearson Korelasyon Katsayısı Analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine and compare the effect of self-esteem and social appearance anxiety on life satisfaction levels of individuals with physical disabilities who do and do not do sports at the elite level. The universe of this study; Sedentary physically disabled individuals living in the province of Istanbul and Paralympic athletes in the Turkish national team camps of 2018-2019 physically disabled people. The sample of the study; The Sedentary Disabled Individuals (n = 169) living in the European Side of Istanbul Province (Bağcılar, Güngören, Eyüp, Bayrampaşa) districts, and the Individuals with Disabled Sports (n = 158) in the Turkish national team camps with disabilities in 2018-2019. In the research using relational screening model, personal information form, Coopersmith Self-Esteem Inventory, Social Appearance Anxiety Scale and Life Satisfaction Scale were applied to the participants. The data obtained were analyzed with SPSS 25.0 program. Personal information about candidates, inventory and scale averages, frequency (f) and percentage (%) values were determined. The scale scores did not show normal distribution, as a result of the analysis, non-parametric tests were applied on the data. Within the scope of the research model designed as a statistical process, Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis Test and Pearson Correlation Coefficient Analysis were performed to test the determined hypotheses.