Elit seviyede spor yapan Taekwondo ve Muaythai sporcularının örgütsel bağlılık ile örgütsel stres düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of organizational commitment and organizational stress levels of Taekwondo and Muaythai athletes who play elite level sports
- Tez No: 745960
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANER ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yapılan çalışmada elit seviyede spor yapan Taekwondo ve Muaythai sporcularının örgütsel bağlılık ile örgütsel stres düzeylerinin (yaş, cinsiyet, millilik dereceleri, eğitim durumu, spor yılı, hangi branşı yaptığı) gibi değişkenlere bağlı olarak bunların örgütsel bağlılık ile örgütsel stres düzeylerinin ne düzeyde olduğunun karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda, tarama modellerinde nedensel karşılaştırma yönteminden faydalanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye Taekwondo ve Muaythai Federasyonlarında milli sporcu statüsünde yeralan kadın ve erkek sporcular oluşturmaktadır. Örneklemini ise 2020-2021 Türkiye Taekwondo ve Muaythai Federasyonlarının faaliyet programında yer alan uluslararası müsabakalara katılım gösterecek olan gençler (kadın-erkek), büyükler (kadın-erkek) kategorilerinde mücadele edecek olan 183'ü kadın 150'si erkek 333 milli sporcu oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında kişisel bilgi formu, Elit Sporcu Stres Ölçeği ve Elit Sporcu Örgütsel Bağlılık Ölçeği veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde SPSS 25.0 programından yararlanılmıştır. Veriler değerlendirilir iken tanımlayıcı istatistiksel yöntemlerden (ortalama, standart sapma, frekans, yüzde) kullanılmıştır. Normal dağılım olmadığı tespit edilmiş olup non-parametrik testler kullanılmıştır. Bu doğrultuda iki grup arasındaki fark Mann Whitney U Testi ile ikiden fazla olan gruplarda ise Kruskal Wallis testi ile belirlenmiştir. Örgütsel bağlılık ve örgütsel stres arasındaki ilişkinin tespiti için de Spearman Korelasyon testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to compare the organizational commitment and organizational stress levels of Taekwondo and Muaythai athletes who do sports at the elite level, depending on variables such as their organizational commitment and organizational stress levels (age, gender, nationality degrees, educational status, year of sport, which branch they do). . In this context, causal comparison method was used in screening models. The universe of the research consists of male and female athletes injured in the national athlete status in Turkish Taekwondo and Muaythai Federations. Its sample consists of 183 women, 150 of whom will compete in the categories of youth (women-men), adults (women-men) who will participate in international competitions in the activity program of 2020-2021 Turkish Taekwondo and Muaythai Federations. 333 male athletes are national athletes. Personal information form, Elite Athlete Stress Scale and Elite Athlete Organizational Commitment Scale were used as data collection tools within the scope of the research. SPSS 25.0 program was used in the analysis of the data obtained from the research. While evaluating the obtained data, descriptive statistical methods (mean, standard deviation, frequency, percentage) were used. It was determined that there was no normal distribution and non-parametric tests were used. Accordingly, the difference between the two groups was determined by the Mann Whitney U Test and the Kruskal Wallis test for the groups with more than two. Spearman Correlation test was applied to determine the relationship between organizational commitment and organizational stress.