Çanakkale il merkezinde yaşayan 18 yaş ve üzeri bireylerde epilepsi hastalığının prevalansı; yaşam kalitesi ve uyku hijyenine olan etkisinin saptanması
Prevalence of epilepsy in individuals 18 years and over living in Çanakkale city center; determining the quality of life and its effect on sleep hygiene
- Tez No: 645167
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMA AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Epilepsi; kortikal nöronlardaki anormal ve aşırı elektriksel deşarj sonucu ortaya çıkan, ani ve tekrarlayıcı olarak seyreden, tanımlanabilen metabolik, toksik, yapısal, enfeksiyöz veya inflamatuar nedenlerle tetiklenmemiş nöbetler ile karakterize bir hastalıktır. Epilepsi en sık görülen nörolojik hastalıklardan biridir. Epilepsinin yükü sadece nörolojik defisitlerle sınırlı olmamaktadır, aynı zamanda yıkıcı psikolojik ve psikiyatrik problemlere sebep olarak kişisel, ailesel ve sosyal yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemekte, tedavi edilmez ya da yetersiz tedavi edilirse ölümcül olabilmektedir. Bu çalışmada Çanakkale il merkezinde yaşayan 18 yaş ve üzeri kişilerde Epilepsi prevalansının saptanması , genel özelliklerinin belirlenmesi,epilepsinin yaşam kalitesi ve uyku hijyenine etkisinin saptanması amaçlanmıştır. Çalışmada Çanakkale il merkezinde ikamet eden 18 yaş ve üzeri 397 katılımcı ile görüşülmüştür. Katılımcılara tarafımızca oluşturulan sosyodemografik bölüm, öz ve soygeçmişin sorgulandığı bölüm, epilepsi hastalığının sorgulandığı bölüm, WHOQOL-BREF(Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalite Ölçeği) ve Uyku Hijyen İndeksi bölümlerinden oluşan anket formu uygulanmıştır. Katılımcıların %2,0'sinde (n=8) epilepsi tanısı mevcuttu. Epilepsili hastaların %25'i (n=2) erkek, %75'i(n=6) kadındı. Eğitim durumları; %12,5'i (n=1) ilkokul, %12,5'i (n=1) ortaokul, %25'i (n=2) lise, %50'si(n=4) üniversite mezunu şeklinde idi. Epilepsi tanılı bireylerin gelir durumları, %12,5(n=1) 1000-1500 TL arası, %50'sinin (n=2) 1500-5000 TL arası, %37,5'inin(n=3) geliri 5000 TL ve üzeriydi. Epilepsi tanısı olan bireylerin % 37,5'inde (n=3) kafa travması öyküsü bulunmaktaydı. Bu hastalarda menenjit öyküsü yoktu. Epilepsi hastalarının %12,5'inde (n=1) doğum esnasında sarılık, küvöz öyküsü gibi komplikasyonlar saptandı. Epilepsi saptanan bireylerin %62,5'inde (n=5) ailede epilepsi öyküsü, % 25'inde (n=2) ailede febril konvüzyon öyküsü, %12,5'inde (n=1) anne baba arası akrabalık öyküsü bulunmaktaydı. Uyku Hijyeni İndeksi toplam puan ortalaması 15,7±7,6, ortancası 15,0 idi (min:0,0-maks:38,0). Epilepsi tanısı olduğunu ve olmadığını belirtenler arasında Uyku Hijyeni İndeksi puanı ortalamaları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0,400). WHOQOL-BREF yaşam kalitesi ölçeğinde epilepsi olan ve olmayan gruplar arasında bedensel alan, ruhsal alan, sosyal alan ve çevresel alan alt puanları açısından istatistiksel anlamlı ilişki saptanmadı (p>0,05). Çalışmamızın epilepsinin halk sağlığı üzerindeki yükünü değerlendirmek ve epilepsiye yaklaşımı geliştirmek için fayda sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a disease that characterized by seizures ,resulting from abnormal and excessive electrical discharge in cortical neurons,sudden,repetitive,not triggered by identifiable metabolic, toxic, structural, infectious or inflammatory reasons.Epilepsy is one of the most common neurological disease.The burden of epilepsy is not limited to neurological deficits.It also significantly affects personal, family and social quality of life by causing devastating psychological and psychiatric problems.It can be fatal if untreated or inadequately treated. In this study,we aimed the determination of the prevalence of epilepsy in people aged 18 and over living in Çanakkale city center,determination of general characteristics,determine the effect of epilepsy on quality of life and sleep hygiene.In the study, 397 participants aged 18 and over residing in Çanakkale city center were interviewed.Socio-demographic section created by us,medical background and family history section,section where epilepsy is questioned WHOQOL-BREF(The World Health Organization Quality of Life Instrument) and a questionnaire form consisting of Sleep Hygiene Index was applied to the participants. Epilepsy was diagnosed in 2,0% of the participants (n = 8). 25% (n = 2) of patients with epilepsy were male, 75% (n = 6) were female.Education levels; %12,5'i (n=1) were primary school graduates, ,%12,5'i (n=1) were secondary school graduates, ,%25'i (n=2) were high school graduates, and 50% (n = 4) were university graduates. 12,5% (n = 1) had a monthly income 1000-1500 TL and 37,5 % (n = 3) had a monthly income of 5000 TL and above. 37,5% (n = 3) of individuals diagnosed with epilepsy had a history of head trauma.There was no history of meningitis in these patients.In 12,5% (n = 1) of epilepsy patients, history of icterus during delivery and incubator history… etc was detected. A family history of epilepsy was detected 62,5% (n = 5) of individuals with epilepsy,25% (n = 2) had a family history of febrile convulsion,12,5% (n = 1) had a family relation between their parents. The average score of Sleep Hygiene Index was 15.7 ± 7.6, the median was 15.0.(min:0,0-maks:38,0). No statistically significant difference was found between those who stated that they had a diagnosis of epilepsy or not, in terms of mean Sleep Hygiene Index scores. (p=0,400). No statistically significant relationship was found between the groups with and without epilepsy in terms of psychological domain, physical domain (0-20) and physical domain (0-100), social domain and environmental domain sub-scores.(p>0,05).