Adnan Menderes ve Turgut Özal dönemi ekonomi politikalarının analizi
Analysis of economic policies of Adnan Menderes and Turgut Özal eras
  1. Tez No: 645198
  2. Yazar: AHMET CANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF TURAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Tezimizde, Adnan Menderes ve Turgut Özal dönemlerine ilişkin ekonomi politikaları, karşılaştırmalı ve disiplinler arası yaklaşımla incelenmiştir. Seçtiğimiz dönemler itibariyle ekonomi politikaların belirlenmesinde dış etkinin olup olmadığı tezimizin araştırma konusudur. Bu itibarla tezimizde, liderlerin ekonomi politikalarının neler olduğu ve nasıl uygulandığı sorularından ziyade ekonomi politikalarının oluşumunda dış unsurların etkisinin ne kadar olduğu sorusunun cevabı araştırılmıştır. Hükümet programlarında her iki liderin ekonomi konularına diğer konulardan daha fazla yer verdiği görülmüştür. Menderes dönemi ekonomi politikasının en önemli unsurları, kısa süreli liberalleşme denemesinin ardından uygulamaya konulan karma ekonomi sistemi, ithal ikameci büyüme modeli ve tarım sektörüne öncelik verilmesi olarak tespit edilmiştir. Aynı şekilde, Turgut Özal hükümetlerinin ekonomi politikasının en önemli unsurları ise, rekabete dayalı serbest piyasa ekonomisi, ihracat odaklı büyüme modeli ve sanayi sektörüne öncelik verilmesidir. Gerek Menderes gerekse Turgut Özal tarafından benimsenen ekonomi politikalarının büyük oranda ABD güdümündeki uluslararası finans kuruluşlarının telkinleriyle uyumlu olduğu ve bu kapsamda reaktif bir davranış sergilendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, a comparative and interdisciplinary study of Turkish economic history, aims to explore and compare the adoption process of Adnan Menderes and Turgut Özal governments' economic policies. This thesis's primary focus is to understand whether there is an external effect in determining economic policies as of the periods we have chosen. In this regard, the emphasis was given to the impacts of external factors on the economic policy than the economic policy itself. In their government programs, both leaders gave more importance to the economy than any other subject. The main elements of the economic policy, adopted by Adnan Menderes, were the liberalization of the economy, which was shortly evolved into a mixed economy, import-substitution growth model, and prioritizing agriculture. Likewise, the most critical elements of the economic policy of Turgut Özal governments were the implementation of a free-market economy, export-led growth model, and giving priority to the industry. The economic policies adopted by Adnan Menderes and Turgut Özal mostly comply with the suggestions of the USA and International Financial Institutions, and thus the leaders exhibited a reactive behavior.